15.09.2024 14:00 22 TS
Trzeci stopień zagrożenia ogłoszono dla czterech województwa na południu Polski. Ma to związek z bardzo intensywnymi opadami deszczu. Ze skutkami opadów walczą strażacy z całego kraju. Do Kłodzka pojechali m.in. ratownicy z powiatu puckiego.
Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku poinformowała, że z terenu województwa pomorskiego - 61 strażaków ratowników i między innymi zestawy pompowe, pojazdy ATV) wyruszyły na południe kraju w celu usuwania skutków intensywnych opadów deszczu. Siły skierowano do województwa opolskiego i dolnośląskiego.
Wśród ratowników są m.in. strażacy z powiatu puckiego.
— W ramach specjalnej kompanii województwa Pomorskiego do działań w południowej Polsce oddelegowano dwóch strażaków z JRG Puck. Kompania dotarła do Kłodzka w godzinach porannych - poinformował w niedzielę, 15 września 2024 roku, przed godz. 14 asp. Maciej Kuptz, oficer prasowy w KP PSP w Pucku.
Według prognoz pogodowych w najbliższych dniach nastąpią bardzo intensywne opady deszczu. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najtrudniejsza sytuacja występuje w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, gdzie ogłoszony został 3. stopień zagrożenia.
Tylko w sobotę, 14 września 2024 roku, do godz. 15 strażacy na terenie całego kraju odnotowali ponad 3,4 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków niżu genueńskiego. Najwięcej wyjazdów do akcji było w województwach: śląskim - 1355, dolnośląskim - 1115, opolskim i małopolskim - po 282, wielkopolskim - 105.
ℹ️Do dziś odnotowaliśmy blisko 300 zdarzeń, wiele nadal jest zgłaszanych.
— Komenda Powiatowa PSP w Kamiennej Górze (@kppspkamgora) September 15, 2024
????Jednostki działają na terenie całego powiatu - działania skupione są na zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowuch oraz budynków.
☎️Przypominamy o możliwości udzielania pomocy przez wolontariuszy pic.twitter.com/Fo4BUNkwFG
Znaczne wzrosty stanów wody pojawiły się głównie w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim, lokalnie w Małopolsce, województwie świętokrzyskim, na południu województw wielkopolskiego i lubuskiego. Stan alarmowy został osiągnięty na 52 stacjach hydrologicznych. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 23 stacjach hydrologicznych.
W swoich mediach społecznościowych gmina Kłodzko w niedzielę, 15 września 2024 roku, poinformowała o zbliżającej się kolejnej fali.
— Uwaga, uwaga Mieszkańcy: Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna i Krosnowic. Zbliża się kolejna fala, większa o około 1 m . Wszystkich prosimy o zabezpieczenie mienia i przenoszenie się na wyższe kondygnacje! - czytamy w komunikacie.
14 września w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. minister Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele służb, wojska, samorządów oraz innych instytucji zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.