Politycy nie zabijajcie polskich mediów

04.08.2024 11:02 2 mat.pras.

To najgorętszy punkt turystyczny na Pomorzu

Widok Żurawia w całej okazałości - widok z Wyspy Ołowianki, lipiec 2024. Fot. Łukasz Grygiel

Mijają trzy miesiące od zakończenia modernizacji gdańskiego Żurawia. "Stał się on jednym z najgorętszych punktów turystycznych na Pomorzu" - informuje Narodowe Muzeum Morskie. W ciągu zaledwie 90 dni odwiedziło go ponad 22 tysiące gości, co może wydawać się imponujące, zważywszy na fakt, że jednorazowo w obiekcie może przebywać maksymalnie 50 osób. Ze statystyk wynika, że w wakacje, co tydzień progi Żurawia przekracza 1700 turystów.

Żuraw to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Gdańska, największy i najstarszy obiekt tego rodzaju w Europie.

Swoją oryginalną formę, pochodząca jeszcze z połowy XV w., zawdzięcza podwójnej funkcji bramy miejskiej i dźwigu portowego. Ekspozycja w jego wnętrzu przenosi zwiedzających do portowego Gdańska czasów „złotego wieku”, czyli XVII-wiecznego rozkwitu żeglugi i handlu morskiego Rzeczypospolitej. W basztach Żurawia można poznać m. in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie - podaje Narodowe Muzeum Morskie.

Multimedialny charakter i immersyjna scenografia wystawy pozwalają zagłębić się historię wszystkimi zmysłami. Kulminacją zwiedzania jest potężny mechanizm dźwigowy, zbudowany z 6-metrowych kół deptakowych.

Żuraw to nie tylko ikoniczny element gdańskiej architektury, ale także ważny fragment historii miasta. Jako jeden z najstarszych dźwigów portowych w Europie odgrywał kluczową rolę w rozwoju Gdańska i jego portu. Po ostatnim remoncie odwiedzający mają możliwość nie tylko podziwiania jego zabytkowej formy, ale także zapoznania się z nowoczesną wystawą i eksponatami, które przybliżają historię oraz technikę używaną w dawnych czasach.

Bilet wstępu: normalny – 23 zł, ulgowy – 17 zł, w środy wstęp jest bezpłatny. Więcej na nmm.pl.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...