Politycy nie zabijajcie polskich mediów

27.07.2024 15:08 11 PM

Brakuje krwi. 'Właśnie teraz potrzebne jest wasze wsparcie'

Fot. archiwum

Ich stany świecą pustkami! "Potrzebujemy waszej pomocy" – apeluje Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Ponieważ podczas wakacji spada liczba honorowych dawców krwi, a rośnie liczba wypadków, stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie tego życiodajnego leku. Niestety nie można go zastąpić niczym innym.

W pomorskich szpitalach brakuje krwi. Jak co roku, w okresie wakacyjnym krwiodawstwa apelują o dzielenie się tym życiodajnym płynem. Potrzebna jest szybka mobilizacja krwiodawców.

W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew i jej składniki składane przez szpitale wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Pamiętajcie, że krew jest potrzebna każdego dnia! Zgłaszajcie się na kolejne donacje - informuje Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Okres wakacji to czas, kiedy na drogach zaobserwować możemy wzmożony ruch, a co za tym idzie wzrost liczby wypadków. Niestety w tym czasie co roku maleje ilość oddawanej krwi.

Krwiodawcy grup "minusowych" oraz 0RhD+ właśnie teraz potrzebne jest Wasze wsparcie - czytamy na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Wolne dni za oddanie krwi, czy udział w programie lojalnościowym - krwiodawcy na różne sposoby zachęcani są do dzielenia się życiodajnym płynem.

Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować, a każda jej kropla może uratować komuś życie.

Fot. krew.gda.pl

Oddziały terenowe w okolicy:

— Oddział Terenowy w Wejherowie, 84-200 Wejherowo, ul. Weteranów 10, tel. 58 677 06 08, kom. 514 060 927, e-mail: [email protected]

Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 12.00.

— Oddział Terenowy w Gdyni, 81-519 Gdynia Redłowo, ul. Powstania Styczniowego 9b, tel. 58 622 02 69, kom. 504257193, e-mail: [email protected] Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.00 (wejście do rejestracji głównym budynkiem od strony ulicy) Pobieranie osocza odbywa się w godzinach 7.00-12.30

Więcej informacji na temat innych oddziałów terenowych znajduje się na stronie: https://krew.gda.pl/nasze-oddzialy,181,pl.html.

Kto i ile krwi może oddać?

Krew może oddać osoba pomiędzy 18. a 60. r.ż., która czuje się zdrowa i waży przynajmniej 50 kg. Czasowo z możliwości oddania krwi wykluczają m.in.: niektóre leki, szczepionki lub choroby. Natomiast na stałe dyskwalifikują np.: żółtaczka, malaria czy alkoholizm. Szczegółowe wytyczne zajdziesz na stronie internetowej RCKiK. Jednorazowo możesz oddać 450 ml pełnej krwi. Proces ten trwa od 7 do 10 min. Krwi nie można przechowywać w nieskończoność. Okres jej ważności wynosi 35 dni. Kobiety mogą oddawać krew cztery, a mężczyźni sześć razy w roku.

Co zrobić przed, a co po oddaniu krwi?

W dniu, w którym zamierasz oddać krew, zjedz lekki i niskotłuszczowy posiłek. Wypij też ok. 1 litra wody. Zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Po oddaniu krwi, otrzymasz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (8 tabliczek czekolady). Co ważne, po oddaniu krwi, unikaj wysiłku fizycznego np.: nie uprawiaj sporu, nie korzystaj z sauny i solarium. Nie noś ciężkich przedmiotów w ręce, z której pobierana była krew. Do końca dnia wypij w sumie ok. 2- 2,5 litra płynów (bezalkoholowych).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...