13.07.2024 15:05 12 PM/UM Gdynia

Mogą zbudować własną mikro elektrownię wiatrową. Są dofinansowania

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Do 47 tys. złotych dotacji można otrzymać przystępując do programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”. W Gdyni rusza nabór wniosków na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej, także z magazynem energii.

Gdynia charakteryzuje się zwartą zabudową w centrum miasta, strefą przemysłową i terenami zielonymi. Zabudowa miasta uniemożliwia usytuowanie dużych elektrowni wiatrowych na terenie miasta. Ale lokalnie mogą powstawać małe elektrownie wiatrowe na przestrzeniach otwartych, w ciągach wietrznych lub na budynkach – informuje miasto.

Program jest skierowany do właścicieli budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych w takich budynkach i dotyczy wsparcia finansowego na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej oraz opcjonalnie, magazynu energii elektrycznej.

Przy sytuacji małych elektrowni wiatrowych należy brać pod uwagę wietrzność danego miejsca oraz przewidywane zmiany otoczenia, które mogą wpływać na spadek lokalnej siły wiatru - tłumaczy Sylwia Grabowska, główny specjalista w biurze ds. energetyki UMG. - Na terenach o skoncentrowanej zabudowie zaleca się stosowanie małych elektrowni wiatrowych o pionowej osi obrotu ze względu na tryb pracy, niską emisją hałasu oraz wymaganą niską prędkość wiatru przy której elektrownia zaczyna pracę. Na terenach przemysłowych oraz leśno-rekreacyjnych możliwa jest także instalacja turbin wiatrowych o poziomej osi obrotu. (Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru miasta Gdyni na lata 2020÷2045) - wyjaśnia.

Forma dofinansowania:

— Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 30 tys. zł na jedną współfinansowaną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW.

— Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej – akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.

Więcej informacji tutaj.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...