29.05.2024 12:30 0 PM/TTM

Media lokalne - 'tu zaczyna się demokracja'. Odbyła się konferencja PIKE 2024

fot. TTM

W Sopocie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej i XII Forum Telewizji Lokalnych. Jest to największe branżowe wydarzenie, które stało się centrum dyskusji nad zmianami i przyszłością mediów elektronicznych i telewizji lokalnych w Polsce.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej „PIKSEL” zorganizowały konferencję podczas której rozmawiano i dyskutowano o sprawach związanych z telekomunikacją.

To jest w tej chwili obszar ogromnej intensywnej legislacji. Mamy prawo komunikacji elektronicznej, krajowy system bezpieczeństwa, rozmawiamy o inwestycjach generalnie o problemach przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, które po okresie inflacji mają ogromne zadania związane z inwestycjami - mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Krzysztof Pstrong, dyrektor generalny PIKE.

Ale również o problemach telewizji lokalnych.

Podczas jednego ze spotkań padło zdanie, że do końca roku nie będzie już kilku lokalnych stacji telewizyjnych. Widzimy jakie istotne i ważne jest to dofinansowanie, jak ważne jest to, żeby ustawodawca nas dostrzegł, jak ważne jest zadbanie o interesy telewizji lokalnych - wyjaśnia Anna Kobielska–Okrój, członkini zarządu fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych.

Około rok temu powstała inicjatywa, aby przygotować własny pomysł na ustawę, która zadba o dofinansowanie telewizji lokalnych. Tą ustawą zajmowała się już specjalna podkomisja sejmowa ds. mediów i polityki audiowizualnej.

Pierwsze posiedzenia dotyczyło właśnie finansowania telewizji lokalnych. Wiemy jedno, żeby one funkcjonowały dobrze i sprawnie, żeby tworzyły kontent atrakcyjny i niezależny od samorządowego stołu to potrzebują wsparcia, centralnego, które pozwoli im funkcjonować. Prowadzimy rozmowy, prace, żeby od przyszłego roku można było wprowadzić coś co zadowoli nadawców lokalnych - wskazuje Maciej Wróbel, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej.

Powiem to brutalnie i szczerze, media lokalne nie mogą oczekiwać dofinansowania wprost do swojej działalności. Czymś innym jest dofinansowanie, czyli pozyskiwanie grantów na konkretne projekty np. kulturalne. Wtedy jak najbardziej tak i na to muszą być pieniądze - zaznacza Piotr Adamowicz, poseł na Sejm RP.

Podczas spotkania w Sopocie wszyscy jednym głosem mówili, że telewizje lokalne są potrzebne.

Media lokalne są potrzebne, bo tu zaczyna się demokracja – dodaje Maciej Wróbel.

W trakcie konferencji ważnym tematem była też sztuczna inteligencja i jej przyszłość.

To jest rewolucja większa niż rewolucja przemysłowa, czy wynalezienie internetu, czy komputera i musimy sobie z tego zdawać sprawę, że to jest coś, czego nie potrafimy my tu nawet dziś do końca opisać i zdefiniować – mówi Grzegorz Napieralski, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. sztucznej inteligencji i algorytmów cyfrowych.

W konferencji uczestniczył także minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który opowiadał o cyberbezpieczeństwie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...