03.05.2024 07:00 9 TS
To przepiękny pomnik nieożywionej przyrody. W wędrówkach po Pomorzu można odwiedzić Mechowo w powiecie puckim znajdują się Groty Mechowskie.
Odkryte zostały w 1818 roku podczas przeprowadzania pomiarów geodezyjnych. Jednak jej turystyczna historia tak naprawdę zaczęła się na początku XX wieku. W 1910 r. pruski zarząd powiatowy wykupił teren i odrestaurował Grotę.
— Początkowo chroniona i dostępna była tylko pierwsza część Groty o bogatym rozczłonkowanym przedsionku, natomiast dalszy korytarz z najpiękniejszymi naciekami był wciąż zasypany. W 1948 r. rozpoczęto prace oczyszczające i renowacyjne, a od 1949 r. została udostępniona zwiedzającym. Tradycja lokalna określa jej nazwę w liczbie mnogiej, w nawiązaniu do dwóch wejść i zróżnicowanej słupowej „fasady” - czytamy w opracowaniu przygotowanym przez dok. Jana P. Dettlaffa.
Obecnie większość powierzchni jaskini jest niedostępna dla zwiedzających z obawy przed zawałem. Co można zobaczyć? Strop jaskini zbudowany jest z warstwy piaskowca silnie spojonego lepiszczem wapiennym. Ściany tworzy sypki piasek i słupy z piaskowca. Występujące w kilku miejscach w jaskini nacieki przedstawiają się jako jasne zabarwione formy stalaktytowe. Natomiast dno jest piaszczyste.
Według legendy groty stanowiły tunel łączący Mechowo z Żarnowcem. W Mechowie miał być klasztor męski, a w Żarnowcu klasztor żeński, a podziemna trasa sprzyjała temu, aby bracia i siostry zakonne mogli się spotykać.
Groty Mechowskie znajdują się poniżej poziomu gruntu. Stąd też na teren kompleksu trzeba zejść po schodach. Od maja do końca października groty zwiedzać można w godz. 9 - 17. W pozostałych miesiącach w godz. 10- 15 (z wyjątkiem grudzień - luty, kiedy obiekt jest zamknięty). Bilety są w cenie 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.