22.04.2024 07:38 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak skutecznie odstraszyć kuny i inne gryzonie?

Materiał Partnera

Według niemieckiej branży ubezpieczeniowej w 2022 roku kuny spowodowały 208 000 szkód w samochodach, których łączny koszt napraw wyniósł 92 miliony euro (czyli ok. 440 euro na samochód). W Polsce statystyki nie są znane, jednak problem z pewnością istnieje, ponieważ rozmaite odstraszacze zwierząt cieszą się niesłabnącą popularnością. Jakie środki działają na kuny i inne zwierzęta zainteresowane cudzą własnością?

Dlaczego kuny atakują twój samochód?

Dlaczego w moim samochodzie kuna pogryzła wszystko, co się dało, a w samochodzie sąsiada widać jedynie ślady łap? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, dlatego warto zrozumieć motywację tego drapieżnika. Kuna może wchodzić pod maskę auta z różnych powodów. Czasami chce się po prostu ogrzać (tak jak koty), innym razem traktuje samochód jak prywatny plac zabaw albo spiżarnię (stąd np. resztki jedzenia pod maską). Jednak w niektórych pojazdach kuna zachowuje się wyjątkowo agresywnie, ponieważ wyczuwa pod maską innego przedstawiciela swojego gatunku. Niektórzy twierdzą też, że w niektórych samochodach przewody „smakują” kunie bardziej niż w innych.

Skąd wiadomo, że to właśnie kuna?

Kiedy warto sięgnąć po odstraszacze zwierząt? Takim pierwszym, jeszcze niegroźnym sygnałem, są ślady łap i resztki futra, czasami można również wyczuć zapach zwierzęcych odchodów. W przypadku samochodu trzeba zajrzeć pod maskę. Jeżeli na różnych elementach pojawiły się trójkątne ślady ugryzień, wówczas mamy pewność, że nasze auto upodobała sobie kuna. Warto jednak działać zawczasu, zanim zwierzę dopuści się konkretnych szkód i doprowadzi do poważnej awarii samochodu. Możliwe skutki buszowania kuny w samochodzie i w domu:

  • uszkodzenie przewodów w samochodzie (chłodniczego, zapłonowego, podciśnienia, powietrza);
  • zniszczenie maty wygłuszającej silnik;
  • zniszczenie uszczelek, tapicerki, siedzeń;
  • uszkodzenie warstwy ocieplenia w domu;
  • ataki na kury i inne zwierzęta gospodarskie;
  • roznoszenie pasożytów i chorób przez odchody.
  • Domowe sposoby na kuny i inne gryzonie

    Póki kuna nie zaatakuje innych zwierząt, ocieplenia czy przewodów w samochodzie, wiele osób usiłuje przegonić intruza domowymi sposobami. Kierowcy sięgają po naturalne odstraszacze zwierząt w postaci psiej sierści umieszczonej w woreczku pod maską. Niektórzy wkładają do komory silnika kostkę WC lub inny detergent o chemicznym zapachu. Nieco większe pole manewru mają osoby, które walczą z kuną na poddaszu czy w innej części domu. W pomieszczeniach można bowiem wypróbować inne tanie odstraszacze, np. rozbite jaja, środki dezynfekcyjne z chlorem czy roślinę wydzielającą nielubiany przez zwierzęta zapach (plektrantus psi).

    Chemiczne odstraszacze zwierząt

    W sklepach można również znaleźć niedrogie i proste w użyciu preparaty, które wytwarzają nieznośny dla zwierząt zapach. Przykładowo, na stronie https://awparts.pl/402-odstraszacze-zwierzat dostępny jest środek w sprayu, który wydziela zapach wyczuwalny jedynie przez zwierzęta (kuny, koty, gryzonie) - K2 Anti Marten. Wystarczy spryskać nim miejsce narażone na atak intruza (np. ściany poddasza, wnętrze komory silnika) i czekać na efekty. Preparat tworzy na powierzchni lepką warstwę ochronną, dzięki czemu zapach jest długotrwały i nie ulotni się pod wpływem ciepła ani nie zniknie po pierwszym deszczu. W przypadku samochodu środek warto nanieść m.in. na filtr powietrza, kable, węże oraz podwozie.

    Inne metody na odstraszenie zwierząt

    Osoby, których samochód lub dom został wyjątkowo brutalnie potraktowany przez czworonożnego intruza, często sięgają po bardziej zaawansowane i droższe odstraszacze zwierząt. Niektórzy ustawiają specjalne klatki z przynętą (tzw. żywołapki), a następnie wywożą złapane zwierzę z dala od miejsca ataku. Niestety kuny rzadko dają się nabrać na taką pułapkę - częściej można w ten sposób złapać kota. Inni próbują odstraszyć zwierzę ultradźwiękami za pomocą specjalnego urządzenia elektronicznego. Na rynku dostępne są również elektryczne odstraszacze, które rażą intruza prądem (boleśnie, ale nie śmiertelnie). Tego typu urządzenia mogą pracować na własnej baterii lub korzystać z zewnętrznego zasilania.


    Czytaj również: