10.04.2024 10:00 2 ab

Kolejne jaja w redzkim gnieździe sokołów!

Na zdjęciu: Rano 10 kwietnia samica Tercja zniosła trzecie

W gnieździe sokołów w Redzie pojawiły się kolejne jaja. "Liczymy, że będzie jeszcze jedno" – mówi Wojciech Bajerowski, opiekun gniazda sokołów w Redzie.

Niedawno informowaliśmy o tym, że w redzkim gnieździe pojawiło się pierwsze jajo: https://nadmorski24.pl/aktualnosci/63595-pierwsze-jajo-w-gniezdzie-sokolow-w-redzie.

Na początku tygodnia na naszych kamerach zauważyliśmy drugie. W środę rano, 10 kwietnia 2024 r., okazało się samica Tercja zniosła trzecie.

Liczymy, że będzie jeszcze jajko nr cztery. Należy się go spodziewać w odstępie 2-3 dni. Wówczas ptaki zaczną już stałe wysiadywanie jajek. Przewidywane klucie piskląt powinno zacząć się około 7-10 maja 2024 r. Pisklęta będą się kluły w odstępach 1-2 dniowych – mówi Wojciech Bajerowski, opiekun gniazda sokołów w Redzie.

Warto dodać, że Tercja jest nową samiczką w 2024 r. w redzkim gnieździe. Prawdopodobnie jest to samica, która przyleciała ze Słupska.

Nie posiada jednak obrączki, dlatego nie można tego na sto procent potwierdzić. Dzięki jednak podglądowi z kamer wynika, że raczej jest to samica właśnie ze Słupska – dodaje Wojciech Bajerowski.

Przypomnijmy, że sokoły wędrowne pojawiły się w Redzie 6 lat temu, tj. w 2018 roku. Na kominie Koksika na wysokości 60 metrów umieszczono dla nich budkę i kamerę, gdzie dzięki kamerom na portalu Nadmorski24.pl możemy obserwować losy ptasiej rodziny.

Sokół wędrowny - szybki jak błyskawica

Sokoły wędrowne są uważane za najbardziej zwinne ptaki drapieżne w locie. Potrafią osiągnąć niesamowite prędkości podczas nurkowania w dół na swoje ofiary, osiągając nawet 320 km/h (200 mph). Ptak niegdyś licznie spotykany w naszych lasach, w latach sześćdziesiątych wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska.

Stowarzyszenie Peregrinus to grupa pasjonatów, sokolników, myśliwych, leśników, ornitologów itd., zajmujących się czynną ochroną zagrożonych gatunków, walczą między o odtworzenie populacji sokoła wędrownego. Więcej na temat stowarzyszenia, a także kamery z gniazd w całej Polsce znajdują się na tej stronie.

Redzkie sokoły można obserwować non stop za pomocą kamer na portalu Nadmorski24.

Pierwszy widok pokazuje wnętrze gniazda. 

Kolejny widok z kamery przedstawia gniazdo sokoła widziane od strony platformy..

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...