28.03.2024 13:40 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Doskwiera Ci uczulenie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kropli do oczu?

Materiał Partnera

Krople do oczu stosuje się w różnych przypadkach, jednak najpowszechniejszym problem są obecnie alergie. Stosowanie kropli pozwala pozbyć się charakterystycznych objawów, takich jak swędzenie, łzawienie czy zaczerwienienie oczu. Jeśli i Ciebie dotyczy uczulenie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać odpowiednie krople do oczu.

Jak działają krople do oczu?

Krople do oczu dla alergików zmniejszają przekrwienie, a także obrzęk w okolicy oka. Specjalnie dobrane składniki niwelują nieprzyjemne objawy, takie jak łzawienie czy świąd. Dodatkowo pozwalają zmniejszyć światłowstręt, który często towarzyszy alergiom. 

Odpowiednie krople do oczu pozwalają również nawilżyć spojówki. Nieprzyjemne objawy alergiczne mogą być dodatkowo potęgowane przez wysuszenie spojówki. Ten objaw z kolei dotyczy bardzo wielu osób, może być spowodowany m.in. dużą ilością kurzu w pomieszczeniu czy długim spędzaniem czasu przy komputerze lub telefonie.

Składy kropli do oczu

Wybierając krople do oczu, warto sprawdzić ich skład. Poniżej znajdziesz charakterystykę najczęstszych substancji w ich składzie. 

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy pełni kluczową rolę w nawilżaniu oczu. Jego właściwości zatrzymywania wody na powierzchni oka sprawiają, że nawilżenie utrzymuje się przez długi czas po zastosowaniu. To sprawia, że jest to popularny składnik w wielu kroplach do oczu bez recepty.

Ketotifen

Ketotifen działa miejscowo, szybko łagodząc objawy alergii ocznej. Po aplikacji kropli do oczu, ketotifen szybko wchłania się przez błonę śluzową, docierając do tkanek oka.

Pochodne celulozy

Substancje takie jak metyloceluloza zwiększają lepkość filmu łzowego, co pomaga w jego przyleganiu do powierzchni oka. Dodatkowo, normalizują one osmolarność oka, co sprzyja jego zdrowiu.

Trehaloza

Trehaloza to substancja, która pozwala utrzymać nawilżenie oka na dłużej. Jej działanie regenerujące chroni oczy przed podrażnieniami i stresem oksydacyjnym.

Ektoina

Ektoina jest substancją stabilizującą warstwę wodną i lipidową filmu łzowego. Dzięki temu łagodzi podrażnienia, alergie i skutecznie nawilża oczy.

Azelastyna

Azelastyna w kroplach na alergię działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza reakcję alergiczną i łagodzi objawy, takie jak katar, świąd i łzawienie oczu.

Krople do oczu na receptę. Czy warto je kupić?

Jeśli objawy związane z alergią są dla Ciebie naprawdę uciążliwe, a świąd i łzawienie oczu występują nawet po stosowaniu kropli bez recepty, koniecznie udaj się do alergologa. Odpowiednio dobrane krople na receptę mogą pomóc Ci pozbyć się nieprzyjemnych objawów oraz polepszyć komfort życia.

Krople do oczu na receptę posiadają nieco inny skład niż te preparaty, które każdy może kupić w aptece. Z tego też względu będą po prostu skuteczniejsze w walce z objawami alergicznymi.

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Skuteczne krople przeciwalergiczne do oczu to przede wszystkim te prawidłowo aplikowane. Przed aplikacją kropli zawsze upewnij się, że masz czyste ręce. Dokładnie umyj je mydłem i wodą, aby uniknąć wprowadzania bakterii do oczu.

Gdy jesteś gotowy do aplikacji, połóż się wygodnie na plecach lub przymknij oczy. Delikatnie pociągnij dolną powiekę w dół, aby utworzyć małe "worki" w oku. Następnie, przytrzymując butelkę kropli do oczu nad okiem, wyciśnij jedną kroplę do wewnętrznego kącika oka. Zamknij powieki na chwilę, aby kropla równomiernie rozprowadziła się po oku. Podczas aplikacji kropli staraj się unikać bezpośredniego kontaktu końcówki butelki z okiem lub powiekami, aby uniknąć zakażenia lub podrażnienia. Dodatkowo zwracaj uwagę na to, czy krople nie są przeterminowane. Wówczas ich zastosowanie może nie przynieść Ci ulgi.

Regularne stosowanie kropli na alergię to kluczowy krok w niwelowaniu objawów. Warto jednak pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich tabletek, a także wizytach u alergologa. Krople są jedną z metod walki z tym problemem, jednak nie zniwelują, chociażby kataru siennego.


Czytaj również: