Na budynku siedziby Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wejherowie odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Bognie Zubrzyckiej. Znana lokalnie poetka, artystka, działaczka społeczna, pasjonatka muzyki, teatru i sztuki przez wiele lat związana była z Wejherowem.
Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali słuchaczka SWUTW Zdzisława Obrębska oraz prezydent Wejherowa. Jak podkreślił Krzysztof Hildebrandt, Bogna Zubrzycka nie tylko była zaangażowana w sprawy Wejherowa, aktywnie uczestniczyła w społeczno–kulturalnym życiu Wejherowa.
– Pani Bogna była osobą wszechstronnie uzdolnioną i posiadaczką wielu talentów, w tym poetką, miłośniczką literatury polskiej, filozofii i kultury. Kochała też Wejherowo. Cieszę się, że jest pielęgnowana o niej pamięć. Dzięki temu jest z nami w myśl słów, że „Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci” – podkreślił prezydent Wejherowa.
Podczas uroczystości wiersze Bogny Zubrzyckiej czytali słuchacze SWUTW występujący w grupie teatralnej „Srebrna Nitka”. Wyświetlony został film ukazujący wywiad z Bogną Zubrzycką.
Bogusława Zubrzycka posługująca się też imieniem Bogna, urodziła się w Warszawie w 1933 roku. Od 2004 r. mieszkała w Wejherowie, o którym jak sama powiedziała: „od razu się w nim zakochała”. Efektem tego zauroczenia są m.in. poświęcone miastu wiersze, opowiadania i tekst słuchowiska. Była kilkukrotną laureatką wejherowskiego konkursu literackiego „Powiew Weny”. Spod jej pióra wyszedł tomik wierszy Poema starszej pani oraz książki Mój Jasny Brzeg i W zamknięciu.
Na kanwie wspomnień Bogny Zubrzyckiej powstała książka autorstwa Henryka Połchowskiego pt. WRZASK. Jako wolontariuszka aktywnie angażowała się w działania Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie była nie tylko cenioną wykładowczynią, ale także rzeczniczką prasową uczelni. Występowała również w grupie teatralnej „Srebrna Nitka”. Wielka propagatorka aktywizacji seniorów.
Jak powiedziano Bogna Zubrzycka była osobą wielkiego formatu, wielkiej mądrości, talentu i wszechstronnej wiedzy. Jej wielką miłością była muzyka, literatura i scena. Gry na skrzypcach uczyła się podczas wojny w konspiracji. Po zdaniu matury i egzaminów w szkole muzycznej przez wiele lat grała na skrzypcach w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a w późniejszych latach uczyła gry na tym instrumencie w gdyńskiej Szkole Muzycznej. Po ukończeniu studiów była dyrektorem Szkoły Podstawowej w Gdyni Babich Dołach do czasu przejścia na emeryturę.
/źródło: wejherowo.pl/
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.