11.12.2023 10:00 24 Tomasz Smuga

W Choczewie protestowali przeciwko budowie elektrowni jądrowej. 'Żadnych prac do końca tego roku miało nie być'

choczewo24.info

W Choczewie w sobotę, 9 grudnia 2023 roku, odbył się kolejny protest przeciwników budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino". - Protestujemy, bo kochamy to miejsce i nie zgadzamy się na niszczenie natury pod pretekstem ratowania klimatu - podkreślają w Bałtyckim SOS. Tymczasem w nadmorskiej gminie Choczewo w miejscu, gdzie ma powstać elektrownia jądrowa rozpoczęły się przygotowania do pierwszych prac terenowych.

Prace terenowe rozpoczęły się w środę, 6 grudnia 2023 roku. Został wytyczony teren około 30 ha, który ze względów bezpieczeństwa mieszkańców i turystów jest obecnie grodzony. Jak informuje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe 'na tym terenie zostanie wyznaczone m.in. zaplecze wykonawcy robót geologiczno-inżynierskich, a także drogi dojazdu do punktów badawczych'.

Te działania spotkały się z dezaprobatą grupy mieszkańców, którzy są przeciwnikami budowy atomówki w tej lokalizacji. W sobotę, 9 grudnia 2023 roku, grupa Bałtyckie SOS zorganizowała protest.

Polskie Elektrownie Jądrowe jeszcze niedawno zapewniały, że żadnych prac do końca tego roku prowadzić nie będą - po czym ekspresowo wzięły się za pogłębione prace geologiczne - czytamy na facebookowej stronie Bałtyckie SOS.

Dodajmy, że ogrodzenie tego terenu wiąże się z czasowym wyłączeniem z użytkowania tzw. drogi na plażę od miejscowości Słajszewo. Ta informacja nie podoba się niektórym mieszkańcom, którzy zwracają uwagę na brak rzetelnej informacji, jaką powinni otrzymać z odpowiednim wyprzedzeniem. PEJ tłumaczy swoją decyzję w komunikacie prasowym.

Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace przygotowawcze z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, aby maksymalnie możliwie minimalizować niedogodności dla mieszkańców i turystów. Będziemy starali się udostępnić drogę ze Słajszewa do plaży najszybciej jak to będzie możliwe - wyjaśnia biuro prasowe spółki PEJ.

Jak wyjaśniają pracownicy PEJ na ogrodzonym terenie przeprowadzone zostaną pogłębione badania geologiczne, które wykona amerykański partner Polskich Elektrowni Jądrowych, czyli spółka Bechtel.

Ruszą w momencie gdy teren do nich zostanie w pełni przygotowany. Planujemy, że będzie to miało miejsce na przełomie I i II kwartału 2024 roku. W ramach pogłębionych badań geologicznych zostaną wykonane m. in. nowe odwierty, które dostarczą dodatkowych danych i posłużą do przygotowania raportu lokalizacyjnego, niezbędnego do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Ich głębokość będzie wahać się w granicach od 5 do 210 metrów. Wszystkie prace będą prowadzone pod stałym nadzorem przyrodniczym - wyjaśniają w spółce PEJ.

Przypomnijmy, że do 2033 roku ma powstać w Polsce pierwszy blok elektrowni jądrowej w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Na całym świecie działa sześć jednostek tego typu, kolejne budowane są w Chinach. Polska elektrownia jądrowa będzie oparta o najnowsze doświadczenia firm Westinghouse i Bechtel wynikające w szczególności z budowy bloku jądrowego Vogtle 4, w którym wprowadzono udoskonalania względem uruchomionego wcześniej bloku nr 3.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...