05.12.2023 14:30 13 Tomasz Smuga

W Sopocie i Gdyni odstrzelą dziki. Ma to związek z afrykańskim pomorem świń

pixabay

Na terenie lasów państwowych w granicach administracyjnych Gdyni oraz Sopotu ma zostać odstrzelonych 20 dzików. Akcja, która zostanie przeprowadzona do końca 2023 roku, związana jest z afrykańskim pomorem świń.

Rozporządzenie w tej sprawie 29 listopada 2023 roku wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni. Jak czytamy w dokumencie na terenie obwodu łowieckiego 69 w granicach administracyjnych Gdyni odstrzelonych zostanie 10 dzików. Tyle samo będzie w Sopocie.

Pozyskane w ramach odstrzału sanitarnego tusze dzików winny zostać przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego bądź utylizacji - informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni.

Odstrzał dzików związany jest z zagrożeniem z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Czym jest afrykański pomór świń?

Czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie choroby jest wirus afrykańskiego pomoru świń. Drobnoustrój jest chorobotwórczy wyłącznie dla świń i dzików. Nie jest patogenny dla innych gatunków zwierząt i człowieka. Co niezwykle ważne ten drobnoustrój jest bardzo oporny na działanie czynników środowiskowych. Nie zabija go ani wędzenie, ani peklowanie, ani mrożenie. Można wręcz powiedzieć, że w mrożonym mięsie ten drobnoustrój przeżywa około tysiąca dni. jeżeli zakopiemy świnię chorą na ASF drobnoustrój przeżywa w ziemi do siedmiu miesięcy, w słoninie solonej przeżywa 3-4 miesiące, a w mielonym mięsie przeżywa 30 dni - mówi prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii 'w przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc'.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice - czytamy na stronie GIW.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób:

  • gorączka,

  • wybroczyny,

  • apatia,

  • poronienia,

  • w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów.

piwgdynia.mojbip.pl

piwgdynia.mojbip.pl

piwgdynia.mojbip.pl

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...