Politycy nie zabijajcie polskich mediów

24.11.2023 08:45 1 Tomasz Smuga

'Sokół' dotarł do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Zobaczcie wideo z tego wydarzenia

źródło: Muzeum Marynarki Wojennej/Facebook

Zakończyła się podróż okrętu podwodnego „Sokół”. Mierzący ponad 47 metrów długości o wadze 370 ton dotarł do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - „Sokół” z pewnością będzie jedną z największych atrakcji muzeum, a jego doskonała lokalizacja sprawi, że będą mogli go oglądać nie tylko mieszkańcy, ale i turyści z całego świata – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i członkini Rady Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Okręt podwodny ORP „Sokół” został wycofany ze służby w 2018 roku i przekazany Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nowy nabytek MMWW w Stoczni Wojskowej został przystosowany na potrzeby muzealne. Po zakończeniu prac zaplanowano, przygotowani oraz rozpoczęto akcję transportu "Sokoła". Ostatnia droga okrętu miała miejsce 23 listopada 2023 roku. Z nabrzeża Pomorskiego wykorzystując samojezdną platformę transportową SPMT okręt dotarł do muzeum przy ulicy Zawiszy Czarnego w pobliżu bulwaru Nadmorskiego.

Jak podaje Urząd Miasta Gdyni 'na początku „Sokół” był transportowany dziobem do przodu – pojechał kawałek prosto, w stronę mariny, a następnie w prawo w aleję Jana Pawła II'. Natomiast przez aleję Topolową okręt jechał śrubą do przodu. Tak też dotarł do celu. Ostatnim etapem będzie posadowienie jednostki w niecce ekspozycyjnej. Akcja jest zaplanowana na piątek, 24 listopada 2023 roku.

Dzieje Marynarki Wojennej są splecione z historią miasta. Dzisiaj zapisaliśmy jej kolejną piękną kartę. „Sokół” z pewnością będzie jedną z największych atrakcji muzeum, a jego doskonała lokalizacja sprawi, że będą mogli go oglądać nie tylko mieszkańcy, ale i turyści z całego świata – mówi dla gdynia.pl Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i członkini Rady Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Według założeń okręt będzie dostępny dla zwiedzających w sezonie letnim 2024.

Historia okrętu podwodnego "Sokół"

Jak czytamy na stronie Marynarki Wojennej w Gdyni 14 lutego 1967 r. podniesiono banderę marynarki wojennej Królestwa Norwegii na okręcie podwodnym KNM Stord (S-308). Okręty podwodne typu Kobben zbudowane zostały dla wzmocnienia przez norweską flotę północnej flanki NATO. Wybrano do tego celu oferowane przez niemiecka stocznię Rheinstahl-Nordseewerke okręty projektu 207. Dzięki finansowemu wsparciu Stanów Zjednoczonych zbudowano w latach 1964-1967 aż 15 okrętów tego typu. Ich głównym zadaniem miało być zwalczanie okrętów podwodnych potencjalnego przeciwnika. Bazowały w Bergen do początków XXI wieku, gdy podjęto decyzję o wycofaniu okrętów ze służby.

Nowy rozdział w historii tej jednostki rozpoczął się 4 czerwca 2002 r. – tego dnia okręt wszedł do służby w Marynarce Wojennej RP jako ORP Sokół (294) – trzeci noszący tę nazwę pod biało-czerwoną banderą. Był pierwszym z czterech okrętów typu Kobben (Sokół, Kondor, Sęp i Bielik), które weszły do służby w Dywizjonie Okrętów Podwodnych. Po decyzji o przejęciu okrętów wysłana została do Norwegii grupa szkoleniowa. Przez ok. cztery miesiące polscy marynarze poznawali zupełnie nowy dla nich typ okrętów, przechodzili wszechstronne szkolenie z ich obsługi.

ORP Sokół był intensywnie wykorzystywany od pierwszych miesięcy służby w polskiej marynarce wojennej. Załoga przeszła obowiązkowe zadania sprawdzające jej przygotowanie do współdziałania z okrętami NATO. Podobnie jak wszystkie polskie okręty podwodne typu Kobben, ORP Sokół uczestniczył w wielu sojuszniczych i narodowych ćwiczeniach, głównie na Bałtyku i w Cieśninach Duńskich. Działał także w składzie elitarnego zespołu Sił Odpowiedzi NATO.

ORP Sokół III zakończył służbę pod biało-czerwoną banderą 8 czerwca 2018 r. Wszystkie polskie Kobbeny wycofano ze służby w latach 2017-2022.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...