23.11.2023 09:00 1 Tomasz Smuga/Gdański Ogród Zoologiczny
Wyglądają, jak szarobure puchate kulki. w W 2023 roku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszło 15 pingwinów przylądkowych. - Wbrew temu co wiele osób myśli, wcale nie lubią zimy, bo w naturze zamieszkują południowe wybrzeże Afryki - informują pracownicy zoo.
Jak podaje Gdański Ogród Zoologiczny szczęśliwymi rodzicami zostało 10 par. Małe szarobure puchate kulki dojrzewają pod skrzydłami swoich opiekunów w skalistych domkach na wybiegu pingwinów.
— Ptaki te łączą się w ze sobą na całe życie. W okresie lęgowym budują gniazdo w norach. Podobnie zachowują się nasze pingwiny, które swoje gniazda budują w przygotowanych dla nich budkach - wyjaśniają w mediach społecznościowych pracownicy gdańskiego zoo. - W naturze ich okres lęgowy przypada pomiędzy listopadem, a marcem. Rodzice na zmianę wysiadują i opiekują się potomstwem. Po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta, które przebywają w gnieździe przez pierwsze 2 miesiące życia.
Ten pingwin jest endemicznym gatunkiem zamieszkującym w naturze wybrzeża Afryki Południowej. Spotkać go można zwykle do 40 km od linii brzegu.
— Ptaki na morzu żerują pojedynczo, w parach, czasami w grupach do 150 osobników. Na lądzie pozostają około 4 miesięcy: gdy lęgną się i pierzą. Dorosłe osobniki żywią się głównie rybami o długości 50-120 mm. W niektórych lokalizacjach głowonogi stanowią ważne źródło pożywienia. Uważa się, że młode osobniki żerują w głównej mierze na narybku - czytamy na stronie gdańskiego zoo.
Co ciekawe każdy pingwin ma inny układ plam na wewnętrznej stronie skrzydeł oraz różne rozmieszczenie kropeczek na brzuchu.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.