06.10.2023 15:00 62 Tomasz Smuga
Dokładnie 6 października 2023 roku mija 3026 dni od podpisania listu intencyjnego dotyczącego modernizacji dworca kolejowego w Wejherowie. Po 99 miesiącach od tamtej inicjatywy PKP SA poinformowało, że niebawem zostanie podpisana umowa z wykonawcą. - Będzie to połącznie historii z nowoczesnością - przekonuje Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.
Przypomnijmy, że 24 czerwca 2015 roku przez członka zarządu PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku oraz starostę powiatu wejherowskiego i prezydenta miasta podpisany został list intencyjny w sprawie remontu kolejowego obiektu. PKP SA ogłaszało przetargi, ale z różnych przyczyn nie udało się wyłonić wykonawcy. Aż do 2023 roku. Ostatni przetarg ogłoszono 20 lipca. Termin na składanie ofert upłynął 22 sierpnia.
— Aktualnie trwają prace komisji przetargowej. O szczegółach dotyczących przetargu będziemy informować w późniejszym terminie – poinformowała na początku września 2023 roku Agnieszka Jurewicz z Polskich Kolei Państwowych S.A.
Tym późniejszym terminem okazał się piątek (6 października). Podczas uroczystości nadania imienia dworcowi kolejowemu w Wejherowie prezes PKP S.A. w rozmowie z Twoją Telewizją Morską potwierdził, że został wyłoniony wykonawca.
— Już 12 października, czyli za kilka dni, zostanie podpisana umowa na remont tego dworca. A 26 tego miesiąca rozpoczną się formalnie prace budowlane, które po kilkudziesięciu miesiącach oddadzą mieszkańcom piękny, odrestaurowany dworzec - mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. - Będzie to połącznie historii z nowoczesnością. Będą zachowane wszystkie elementy historyczne plus nowoczesność w obsłudze pasażera, osób z niepełnosprawnością i z pokojem obsługi dla dzieci. Myślę, że koniec 2024 roku, to moment, kiedy będziemy mogli cieszyć się z otwarcia dworca - dodaje.
Przebudowa dworca obejmuje historyczny dworzec kolejowy oraz jego najbliższe otoczenie. Poprzez renowację elewacji wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi poprawi się estetyka dworca. Odrestaurowaną elewację podkreśli nowa nocna iluminacja budynku. Dzięki planowanej inwestycji dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Całkowicie zmieni się przestrzeń wewnątrz budynku, która zostanie poddana kompleksowej przebudowie i dostosowana do współczesnych standardów obsługi podróżnych.
W zachodniej, parterowej części budynku zlokalizowana zostanie przestrzeń obsługi podróżnych, w skład której wejdą hol wraz z pomieszczeniami kas biletowych dla przewoźników kolejowych i autobusowych. W budynku dworca znajdą się dwie toalety. Obie będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Toalety będą dodatkowo wyposażone w przewijak dla niemowląt. Przebudowa dworca obejmie również jego najbliższe otoczenie. Po stronie zachodniej obiektu powstanie niewielki parking z kilkoma miejscami postojowymi, a także wiata rowerowa. Ponadto na nowo zostanie ułożona nawierzchnia, a także uporządkowane tereny zielone.
Zanim jednam obiekt kolejowy przejdzie metamorfozę, to nadano mu już imię. Od 6 października dworzec nosi imię Męczenników Piaśnickich.
— Dworzec wejherowski staje się kolejnym miejscem upamiętnienia zbrodni pomorskiej. Dla nas, dla mieszkańców Wejherowa jest to zbrodnia piaśnicka. To jest pierwsze miejsce w Wejherowie do którego przyjeżdżają turyści. Będą mogli dowiedzieć się o Piaśnicy. Dworzec obok nekropolii piaśnickiej, Bramy Piaśnickiej i sanktuarium wpisuje się w miejsce upamiętnienia. Jest wyrazem głębokiego hołdu i czci tym osobom, które zginęły w Lesie Piaśnickim - mówi Marcin Drewa, doradca prezydenta RP.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.