18.09.2023 09:23 0 Tomasz Smuga/mat. pras.

Przed nami Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych [PROGRAM]

mat. pras.

Warsztaty artystyczne i przegląd prezentacji scenicznych czekać będą na uczestników XIX edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Przegląd odbędzie się w dniach od 18 do 22 września.

Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Oprócz warsztatów i przeglądu na uczestników czekać będą też inne wydarzenia, m.in.: barwny korowód, biesiada regionalna w Gołuniu i spotkanie dla kadry, którego celem jest podpisanie wielostronnego porozumienia o współpracy, które na przestrzeni lat zaowocowało realizacją wielu innych projektów.

Czas 'teatrów' to czas ważny i cenny dla osób, które pracują z niepełnosprawnymi. Realizacja projektu umożliwia kadrze wymianę praktyk, doświadczeń i spostrzeżeń. Jest czas na rozmowy, rodzą się nowe pomysły, które często przeradzają się w konkretne działania. Dla osób niepełnosprawnych z kolei to czas radości, relaksu i oderwania od rzeczywistości. To czas w którym osoby niepełnosprawne są dostrzeżone zarówno tu w Tczewie, jak i w Gołuniu - informują organizatorzy.

CZYTAJ TEŻ: W ArtParku w Bolszewie podziękowali za plony. 'To był trudno rok'

W tym roku do udziału zakwalifikowanych zostało 31 grup z Polski, Litwy i Macedoni. W Centrum Kultury i Sztuki zaprezentuje się blisko 300 niepełnosprawnych aktorów, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali się do wyjścia na tczewską scenę. Tematyka przedstawień, jak co roku, będzie bardzo zróżnicowana.

W tym roku zobaczymy m.in.:

  • Teatr Plastyczny Sen z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach w przedstawieniu „Monument” opowiadającym o procesie powstania pomnika Mikołaja Kopernika, którego autorem jest duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen. Akcja rozgrywać się będzie w pracowni rzeźbiarskiej, ukazując realizację pomnika na tle wybranych polskich wydarzeń historycznych od powstania listopadowego poprzez II wojnę światową, aż po czasy współczesne. Będzie to teatr światła, w którym głusi i niedosłyszący aktorzy dzięki grze ciałem, światłem i mimiką w rytm muzyki, połączą świat sztuki i historii.

  • Grupa Klamka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Wroniu w krótkiej formie scenicznej „Wsi spokojna, wsi wesoła” zaprezentuje elementy dawnego życia na wsi na przestrzeni czterech pór roku. Poprzez barwne widowisko zawierające niektóre obrzędy, taniec i pieśni ludowe będziemy mogli poznać bliżej tradycje kultury kujawskiej.

  • Grupa „ Epitetem po metaforze” z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie w spektaklu „Grabieżcy czasu” zaprezentuje największy problem naszych czasów czyli uzależnienie od technologii i to, jak przekłada się to na nasze życie.

mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras. mat. pras.

Program Przeglądu:

19 września

  • godz. 17:00 Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych

  • godz. 17:15 Prezentacje sceniczne

  • godz.18:00 Koncert „Ceremonialni”

20 września

  • godz. 09.30-15.50 Prezentacje sceniczne (wstęp wolny)

21 września

  • godz. 09.30-12.10 Prezentacje sceniczne – wstęp wolny

  • godz. 16.00 Koncert Finałowy – wstęp wolny

  • Występ grupy „Teatrzyk ze Stumilowego Lasu”

Jak co roku, wszystkim prezentacjom przyglądać się będzie jury w składzie: Natalia Kuropatwińska, Jarosław Wojciechowski oraz Andrzej Mańkowski. W dniu otwarcia przeglądu prezentacji dla uczestników wystąpi grupa CEREMONIALNI.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...