08.08.2023 08:00 12 Tomasz Smuga
W ciągu dekady w powiecie wejherowskim przybyło ponad 25 tysięcy mieszkańców. Tak wynika z raportu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Zwiększyła się także liczba mieszkańców w powiecie puckim. To jest o tyle ciekawe, ponieważ w Polsce ubyło osób.
Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejną publikację przygotowaną w oparciu o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz NSP 2011. W tym opracowaniu tematycznym przedstawiono zmiany jakie nastąpiły w ciągu ostatniej dekady w zakresie stanu i struktury ludności ze szczególnym uwzględnieniem grupy osób starszych.
— Wyniki spisu 2021 wykazały, że w ciągu dekady liczba ludności Polski zmniejszyła się o 476 tys. Mediana wieku statystycznego mieszkańca Polski to obecnie prawie 42 lat i w ciągu minionych 10 lat polskie społeczeństwo postarzało się średnio o 4 lata. Mieszkańcy miast są starsi od mieszkańców wsi średnio o ponad 3 lata - czytamy w raporcie.
W przeciwieństwie do ogólnopolskich danych w porównaniu 2011 do 2021 roku w powiecie wejherowskim przybyło mieszkańców. Populacja zwiększyła się ze 199 564 do 224 619. Wzrost odnotowano również w powiecie puckim - z 79 347 do 89 759 mieszkańców. Ponadto dwie gminy z ziemi puckiej uwzględnione zostały wśród gmin o największym przyroście ludności i największym ubytku. W tej pierwszej grupie Kosakowo znalazło się na 2. miejscu (na 10. gmin), w której przyrost wyniósł 189,5. Z kolei Hel sklasyfikowano na 2. miejscu wśród gminy o największym ubytku ludności w 2021 r. w porównaniu z 2011 roku. Współczynnik wyniósł 76.
ZOBACZ TEŻ: Tylu milionerów mieszka w powiatach wejherowskim oraz puckim
— Największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy. Nadmienić jednak należy, że proces suburbanizacji dotyczy również miast średniej wielkości. Warto zauważyć, że większość głównych ośrodków miejskich odnotowuje spadek populacji. Spośród 37 miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców jedynie w ośmiu wystąpił wzrost liczby ludności, wśród nich są miasta wojewódzkie: Zielona Góra, Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Opole i Białystok. Pozostałe miasta wojewódzkie odnotowały ubytki ludności, największe w Katowicach i Łodzi (ubytek około 8%), następnie Kielce i Bydgoszcz - czytamy w raporcie.
Ponadto na podstawie pozyskanych danych GUS zauważył, że w porównaniu z 2011 r. znacznie zmieniła się struktura wieku ludności.
— Co jest przede wszystkim efektem przesuwania się w czasie wyżów i niżów demograficznych przez kolejne grupy wieku ludności. Wyniki spisu 2021 wskazują na duże zmiany w strukturze ludności według ekonomicznych grup wieku. W okresie międzyspisowym zmniejszył się odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym, a także w wieku produkcyjnym. Wyraźnie zwiększył się natomiast udział ludności w wieku poprodukcyjnym - zauważają autorzy opracowania.
W ciągu dekady przybyło blisko 2 miliony osób w grupie wieku 60/65 lat i więcej, a tym samym już przeszło co 5 mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat
Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.