15.06.2023 13:00 35 Tomasz Smuga

Mieszkaniec Wejherowa odznaczony medalem 'Pro Patria'

nadesłane przez Marcina Drewę

Medalem "Pro Patria" odznaczony został mieszkaniec Wejherowa. Marcin Drewa wyróżnienie otrzymał za podejmowanie działań na rzecz upamiętnienia ofiar ludobójstwa w Lesie Piaśnickim, do którego doszło na początku drugiej wojny światowej.

Święto Szwadronu Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich było okazją do wręczenia zasłużonym dla polskiego oręża, jego historii, pielęgnowania pamięci o najnowszej historii Polski i w działalności społecznej - odznaczeń państwowych.

W starogardzkim kinie Sokół w dniach 10 i 11 czerwca 2023 roku odbyła się uroczysta akademia podczas której wręczono odznaczenia państwowe m.in Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medale "Pro Patria". Łącznie, uhonorowano osiem osób.

Jednym z odznaczonych został mieszkaniec Wejherowa Marcin Drewa. Doradca prezydenta RP znany jest z propagowania Martyrologii II wojny światowej, szczególnie historii Lasu Piaśnickiego.

Bardzo się cieszę, że otrzymałem tak zaszczytne odznaczenie. Medal "Pro Patria" to szczególne docenienie moich działań na rzecz piaśnickiej nekropolii. To także dla mnie duża motywacja - mówi Marcin Drewa.

nadesłane przez Marcina Drewę nadesłane przez Marcina Drewę www.gdansk.uw.gov.pl

ZOBACZ TEŻ: Motocykliści oddali hołd ofiarom w piaśnickiej nekropolii [ZDJĘCIA]

O medalu "Pro Patria"

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal Pro Memoria . Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

www.gdansk.uw.gov.pl

Jak podaje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie ma formę metalowego krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie, w centralnym miejscu umieszczono wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku. Orzeł oparty jest po lewej stronie o kosę bojową, a po prawej o szablę polską, wzór 1921/22. Na rewersie natomiast znajduje się napis „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”.

W centralnej części medalu umieszczony został dwuwyrazowy napis: „Pro Patria”, a pod nim poziomo daty: „1768” i „1989”. Są to daty Konfederacji Barskiej oraz roku odzyskania przez Polskę wolności. Pod datami umieszczono także układ gałązek – po lewej stronie z liśćmi dębowymi symbolizującymi cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę, a po prawej stronie wawrzyn, który uosabia zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.

Dodatkowo, centralnie pod napisem „Pro Patria” umieszczono odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Medal zawieszony jest na wstążce szerokości 38 mm z centralnie umieszczonym paskiem ciemnogranatowym szerokości 10 mm i dwoma pąsowymi paskami o szerokości 10 mm przedzielonymi srebrzystymi prążkami o szerokości 2 mm i prążkami czarnymi o szerokości 2 mm na obydwu brzegach wstążki


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...