15.06.2023 13:00 35 Tomasz Smuga
Medalem "Pro Patria" odznaczony został mieszkaniec Wejherowa. Marcin Drewa wyróżnienie otrzymał za podejmowanie działań na rzecz upamiętnienia ofiar ludobójstwa w Lesie Piaśnickim, do którego doszło na początku drugiej wojny światowej.
Święto Szwadronu Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich było okazją do wręczenia zasłużonym dla polskiego oręża, jego historii, pielęgnowania pamięci o najnowszej historii Polski i w działalności społecznej - odznaczeń państwowych.
W starogardzkim kinie Sokół w dniach 10 i 11 czerwca 2023 roku odbyła się uroczysta akademia podczas której wręczono odznaczenia państwowe m.in Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medale "Pro Patria". Łącznie, uhonorowano osiem osób.
Jednym z odznaczonych został mieszkaniec Wejherowa Marcin Drewa. Doradca prezydenta RP znany jest z propagowania Martyrologii II wojny światowej, szczególnie historii Lasu Piaśnickiego.
— Bardzo się cieszę, że otrzymałem tak zaszczytne odznaczenie. Medal "Pro Patria" to szczególne docenienie moich działań na rzecz piaśnickiej nekropolii. To także dla mnie duża motywacja - mówi Marcin Drewa.
ZOBACZ TEŻ: Motocykliści oddali hołd ofiarom w piaśnickiej nekropolii [ZDJĘCIA]
O medalu "Pro Patria"
Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal Pro Memoria . Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
www.gdansk.uw.gov.pl
Jak podaje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie ma formę metalowego krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie, w centralnym miejscu umieszczono wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku. Orzeł oparty jest po lewej stronie o kosę bojową, a po prawej o szablę polską, wzór 1921/22. Na rewersie natomiast znajduje się napis „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”.
W centralnej części medalu umieszczony został dwuwyrazowy napis: „Pro Patria”, a pod nim poziomo daty: „1768” i „1989”. Są to daty Konfederacji Barskiej oraz roku odzyskania przez Polskę wolności. Pod datami umieszczono także układ gałązek – po lewej stronie z liśćmi dębowymi symbolizującymi cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę, a po prawej stronie wawrzyn, który uosabia zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.
Dodatkowo, centralnie pod napisem „Pro Patria” umieszczono odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Medal zawieszony jest na wstążce szerokości 38 mm z centralnie umieszczonym paskiem ciemnogranatowym szerokości 10 mm i dwoma pąsowymi paskami o szerokości 10 mm przedzielonymi srebrzystymi prążkami o szerokości 2 mm i prążkami czarnymi o szerokości 2 mm na obydwu brzegach wstążki