- reklama -
ads by
Ukryj

06.06.2023 12:00 0 PM/Nadleśnictwo Choczewo

Co zrobić, gdy w lesie zobaczymy takie maleństwo?

Fot. Nadleśnictwo Choczewo

- reklama -

Samotny, mały zajączek w trawie, bez matki, wydaje się, że jest opuszczony... Nic bardziej mylnego - podają leśnicy i apelują, żeby pod żadnym pozorem nie głaskać i nie dotykać takiego zwierzaka.

Leśnicy z Nadleśnictwa Choczewo poruszyli na swoim Facebooku ważny temat. Wyjaśniają jak powinniśmy się zachować kiedy znajdziemy samotne, młode zwierzę w lesie na przykład zająca.

Strategią zajęcy, podobnie jak innych gatunków zwierząt jest pozostawianie młodych bez opieki przez większość czasu. A dzieje się tak, ponieważ małe zające nie wydzielają prawie żadnego zapachu, dzięki czemu drapieżnikom trudno jest je namierzyć - wyjaśniają leśnicy.

Specjaliści podkreślają, że pod żadnym pozorem nie można ich głaskać ani dotykać.

Dorosłe osobniki natomiast mają już zapach, więc aby nie pozostawiać go na młodym zbliżają się do niego tylko w porze karmienia. Dodatkowo maluch jest ubarwiony kryptycznie i "zastyga" w bezruchu, gdy wyczuje zagrożenie. To wszystko sprawia, że są one praktycznie nie do wykrycia - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Choczewo.

Zając prowadzi przeważnie nocny tryb życia. W dzień odpoczywa w swojej kotlinie - niecce zagłębionej w ziemi. Skoki (nogi zająca) nie są przystosowane do kopania nor - jak u królika. Zając ma tylne łapy dłuższe od przednich, dzięki czemu rozwija duże prędkości podczas biegu oraz potrafi wysoko skakać.

Poniżej znajduje się grafika, która informuje o tym, co zrobić gdy znajdziemy zająca rannego lub w nienaturalnym środowisku.


Czytaj również:

Komentarze

Stop Hejt Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij "zgłoś nadużycie".
Klikając "dodaj", akceptujesz regulamin portalu

KOMUNIKAT Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ZAMKNIJ
X
MG
ads by