02.06.2023 10:00 5 PM
„Tym razem chciałbym zaprezentować Galaktykę z katalogu Meissera, a dokladniej Galaktykę Wiatraczek M101. Właśnie dotarło do nas światło po wybuchu Supernowej”. Nasz Czytelnik, mieszkaniec gminy Krokowa buduje autonomiczne obserwatorium kosmosu. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego.
Tym razem Wojciech Nawrocki sfotografował Galaktykę z katalogu Meissera po wybuchu Supernovej.
— Czym tak naprawdę jest wybuch który nazywamy Supernowa, mianowicie w momencie, kiedy dana gwiazda wypali cale swoje paliwo, czyli materię wszystkie reakcje chemiczne łącznie z fuzją termojądrową ustają, po czym jądro gwiazdy zapada się pod własnym ciężarem, następnie pod wpływem grawitacji i ciśnienia następuje zmiażdżenie całej pozostałej materii, aby wybuchnąć jako Supernowa – wyjaśnia pasjonat.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne niesamowite zdjęcie kosmosu naszego Czytelnika
Fala uderzeniowa takiego wybuchu rozchodzi się we wszystkich kierunkach Wszechświata na tysiące lat świetlnych.
— Zjawisku temu towarzyszy również dużo energii w postaci światła widzialnego i właśnie w jednym z ramion tej galaktyki możemy takie światło obserwować. Bazując na odległości jaka dzieli nas od tej Galaktyki mamy możliwość określić, kiedy światło Supernowej wyruszyło w naszą stronę. Miało to miejsce 20 milionów lat temu i właśnie do nas dotarło – wyjaśnia Wojciech Nawrocki.
Supernowa została zaobserwowana na początku zeszłego tygodnia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sfotografował Marsa, który znajduje się obecnie blisko Ziemi'
Fot. Wojciech Nawrocki
— Nie byłbym sobą gdybym nie utrwalił tego obiektu. Supernowa została skatalogowana i nadano jej nazwę SN 2023 ixf – dodaje fotograf.
Pasją Wojciecha Nawrockiego jest kosmos. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego. Nasz Czytelnik Wojciech Nawrocki ukończył budowę autonomicznego obserwatorium na terenie gminy Krokowa, które umożliwi mu profesjonalne wykonywanie astrofotografii i obserwacji obiektów nocnego nieba. Kolejnym etapem ma być automatyka i sterowanie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 'Tym razem poczciwy Księżyc.' Nasz Czytelnik robi niesamowite fotografie kosmosu
Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.