24.10.2022 14:30 13 PM

'Tym razem poczciwy Księżyc.' Nasz Czytelnik robi niesamowite fotografie kosmosu

Fot. Wojciech Nawrocki

"Tym razem nasz poczciwy Księżyc i Mgławica Głowa Delfina" - napisał Wojciech Nawrocki, mieszkaniec gminy Krokowa, który buduje autonomiczne obserwatorium kosmosu. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego.

Żeby obserwować i rejestrować obiekty nocnego nieba Wojciech Nawrocki, mieszkaniec gminy Krokowa buduje autonomiczne obserwatorium. Jego pasją jest kosmos.

Czytaj również: Buduje własne obserwatorium. Jego pasją jest fotografowanie kosmosu

Udało się trafić dwie pogodne noce. Co prawda, kiedy Księżyc jest w pełni lub do niej się zbliża z reguły nie jest do dobry czas do nocnych fotografii, ponieważ światło, które odbija Księżyc w znacznym stopniu przeszkadza w gromadzeniu materiału. Ale zawsze można właśnie w tym czasie zapolować na Księżyc i przyjrzeć się jemu bliżej. Szczegóły powierzchni zawsze robią na mnie wrażenie. Drugi obiekt to mgławica zjonizowanego Wodoru Głowa Delfina, bo do złudzenia właśnie ją swoim kształtem przypomina - wyjaśnia Wojciech Nawrocki.

Sh2-308, określany również jako Sharpless 308, RCW 11 lub LBN 1052 i powszechnie znany jako Mgławica Głowa Delfina, to region H II położony w pobliżu centrum konstelacji Wielkiego Psa, złożony ze zjonizowanego wodoru.

Fot. Wojciech Nawrocki Fot. Wojciech Nawrocki Fot. Wojciech Nawrocki

Czytaj również: Zajrzał w głęboki Kosmos. Sfotografował pozostałość po wybuchu supernowej

— *Znajduje się około 8 stopni na południe od Syriusza, najjaśniejszej gwiazdy na nocnym jesienno-zimowym niebie. Mgławica przypomina bańkę i otacza gwiazdę Wolfa-Rayeta o nazwie EZ Canis Majoris. Ta gwiazda znajduje się w krótkiej fazie przed supernową swojej gwiezdnej ewolucji.

Mgławica znajduje się około 4530 lat świetlnych od Ziemi, ale niektóre źródła wskazują, że zarówno gwiazda, jak i mgławica znajdują się w odległości do 5870 lat świetlnych.

W każdym razie odległość jest kolosalna - podsumowuje pasjonat kosmosu.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...