30.05.2023 11:30 0 Tomasz Smuga/NMM Gdańsk
Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury 2023 przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. O zwycięstwie zadecydowały sekundy.
XIII edycja Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury zapewniła niezapomniane chwile zarówno uczestnikom, jak i kibicom zgromadzonym na nabrzeżu wyspy Ołowianki.
— Do zwycięstwa zabrakło nam naprawdę bardzo niewiele. Oddaliśmy puchar po zaciętej walce i w godnym stylu – mówi Brygida Sonnack, koordynatorka regat i zarazem kapitanka drużyny Narodowego Muzeum Morskiego. - Trzeba przyznać, że poziom regat z roku na rok staje się coraz bardziej wyrównany. Załogi mobilizują się, trenują i biją swoje życiowe rekordy – dodaje.
ZOBACZ TEŻ: Przed nami 4. Festiwal Dworów i Pałaców Pomorza
W tym roku do rywalizacji stanęło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Zamkowe w Malborku, Akwarium Gdyńskie, Hevelianum oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
— Organizując wydarzenie w centrum Gdańska chcemy łączyć promocję instytucji kultury z upowszechnianiem zdrowego trybu życia i ducha walki. Nie bez znaczenia jest też integracja pomorskiego środowiska kulturalnego – podkreśla dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ds. merytorycznych.
Impreza corocznie uświetnia obchody Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika i jest też okazją do wspólnego rodzinnego spędzania czasu.
O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.
Muzeum Zamkowe w Malborku, jako zwycięska drużyna, otrzymała w nagrodę puchar przechodni ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat.
— Wspierając co roku to wydarzenie chcemy docenić ducha walki, zaangażowanie, determinację oraz odwagę drużyn biorących udział w rywalizacji – mówi dr Fryderyk Tomala, prezes TPNMM.
Regaty są organizowane wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym w Gdańsku, ze wsparciem finansowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Sekcja Łodzi Smoczych Klubu zapewnia sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomaga też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów.
Wyniki XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury
Muzeum Zamkowe w Malborku
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Akwarium Gdyńskie
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Hevelianum
Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum Gdańska
Muzeum Narodowe w Gdańsku
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.
08:33
Przez główne arterie Redy i Rumi nie widać większych trudności z przejazdem. Za to częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Hutniczej. Zator jest na pasie w kierunku Gdyni.
08:32
Leniwie o tej porze pojedziemy ulicą Sobieskiego w Wejherowie. Można tam się spodziewać większego natężania ruchu spowodowanego remontem drogi przy ‘Samochodówce’. Na pozostałych ulicach w grodzie Wejhera o tej porze nie powinno być większych trudności z przejazdem.