30.05.2023 11:30 0 Tomasz Smuga/NMM Gdańsk

O zwycięstwie w 'smoczych regatach' zdecydowały setne sekundy! [ZDJĘCIA]

Osada Akwarium Gdyńskiego podczas jednego z wyścigów na wodach Motławy. Fot. Paweł Jóźwiak

Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury 2023 przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. O zwycięstwie zadecydowały sekundy.

XIII edycja Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury zapewniła niezapomniane chwile zarówno uczestnikom, jak i kibicom zgromadzonym na nabrzeżu wyspy Ołowianki.

Do zwycięstwa zabrakło nam naprawdę bardzo niewiele. Oddaliśmy puchar po zaciętej walce i w godnym stylu – mówi Brygida Sonnack, koordynatorka regat i zarazem kapitanka drużyny Narodowego Muzeum Morskiego. - Trzeba przyznać, że poziom regat z roku na rok staje się coraz bardziej wyrównany. Załogi mobilizują się, trenują i biją swoje życiowe rekordy – dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Przed nami 4. Festiwal Dworów i Pałaców Pomorza

W tym roku do rywalizacji stanęło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Zamkowe w Malborku, Akwarium Gdyńskie, Hevelianum oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Organizując wydarzenie w centrum Gdańska chcemy łączyć promocję instytucji kultury z upowszechnianiem zdrowego trybu życia i ducha walki. Nie bez znaczenia jest też integracja pomorskiego środowiska kulturalnego – podkreśla dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ds. merytorycznych.

Impreza corocznie uświetnia obchody Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika i jest też okazją do wspólnego rodzinnego spędzania czasu.

O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.

Muzeum Zamkowe w Malborku, jako zwycięska drużyna, otrzymała w nagrodę puchar przechodni ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat.

Wspierając co roku to wydarzenie chcemy docenić ducha walki, zaangażowanie, determinację oraz odwagę drużyn biorących udział w rywalizacji – mówi dr Fryderyk Tomala, prezes TPNMM.

Regaty są organizowane wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym w Gdańsku, ze wsparciem finansowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Sekcja Łodzi Smoczych Klubu zapewnia sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomaga też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów.

Wyniki XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury

  1. Muzeum Zamkowe w Malborku

  2. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

  3. Akwarium Gdyńskie

  4. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

  5. Hevelianum

  6. Muzeum II Wojny Światowej

  7. Muzeum Gdańska

  8. Muzeum Narodowe w Gdańsku

Brygida Sonnack – kapitanka drużyny NMM odbiera podziękowanie od swojego zespołu. Fot. Paweł Jóźwiak Na wodach Motławy rywalizowały równocześnie dwie osady. Fot. Paweł Jóźwiak W oczekiwaniu na finał zawodów. Fot. Paweł Jóźwiak Przed każdym startem załogi rozgrzewały swoje mięśnie. Fot. Paweł Jóźwiak Zacięta rywalizacja w niektórych startach dotyczyła sekundowych różnic. Fot. Paweł Jóźwiak Zawody poprowadziła Dorota Orzeł z Morskiego Robotniczego Klubu Sportowego w Gdańsku. Fot. Paweł Jóźwiak Osada Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w drodze na start. Fot. Paweł Jóźwiak Ostatnie wskazówki przed startem w osadzie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Fot. Paweł Jóźwiak Osada Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku tuż przed swoim pierwszym wyścigiem. Fot. Paweł Jóźwiak Nabrzeże wyspy Ołowianki, tuż przed główną siedzibą NMM - miejsce rozgrywania zawodów. Fot. Paweł Jóźwiak Pamiątkowe zdjęcie kibiców Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na pokładzie „Sołdka”. Fot. Paweł Jóźwiak Radość po zwycięstwie osady Muzeum Zamkowego w Malborku. Fot. Paweł Jóźwiak Ogłoszenie wyników i radość na twarzy pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku. Fot. Paweł Jóźwiak Rywalizacja osad na wodach Motławy. Fot. Paweł Jóźwiak Pamiątkowe medale XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Fot. Paweł Jóźwiak Osada Muzeum Gdańska tuż przed startem. Fot. Paweł Jóźwiak Pamiątkowe zdjęcie na tle „Sołdka” osady Muzeum Zamkowego w Malborku. Fot. Paweł Jóźwiak Osada Muzeum Zamkowego w Malborku w drodze na linię startu. Fot. Paweł Jóźwiak Część załogi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Fot. Paweł Jóźwiak Kibice i zawodnicy oczekujący na wyniki. Fot. Paweł Jóźwiak Wspólne zdjęcie uczestników XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Fot. Paweł Jóźwiak


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...