14.09.2022 16:00 40 PM/TTM

Pielgrzymowanie i pokłony feretronów kandydatem na listę dziedzictwa kulturowego

Fot. archiwum

Tradycja pielgrzymowania i pokłonu feretronów może zostać wpisana na krajową listę dziedzictwa kulturowego. Wstępna ocena ekspertów wskazuje, że kwalifikują się do wpisu i dlatego powiat wejherowski rozpoczął wymaganą procedurę.

W środę (14 września) odbyła się inauguracja procesu wpisania tradycji pielgrzymek na Kaszubach oraz pokłonu feretronów na krajową listę dziedzictwa kulturowego.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Przede wszystkim tradycja musi być żywa, czyli przekazywana z pokolenia na pokolenie i to trzeba udowodnić, zarówno pokazując prace naukowe, ale również własnoręcznymi podpisami osób, które cały czas kultywują tę tradycję. To nie jest lista zabytków, to jest lista dla żywych ludzi, który kultywują tradycję – mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Andrzej Szoszkiewicz, ekspert od spraw dziedzictwa kulturowego.

Jak informują władze powiatu, krajowy rejestr niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest rozpoznawalną marką, a wpis zapewnia promocję w kanałach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także wzmacnia zainteresowanie mediów. Otwiera też drogę do ubiegania się o wsparcie z krajowych i regionalnych programów na finansowanie m.in. badań naukowych, działań integrujących środowisko depozytariuszy i współpracę międzynarodową.

Zależy nam na tym, by nasza tradycja pielgrzymek została zauważona i doceniona. Chcielibyśmy, by kolejne pokolenia rozumiały wartość duchową i kulturową pielgrzymek. Czeka nas długa droga. Jesteśmy pewni, że jeśli zakończymy ten proces sukcesem, będzie to niezwykle cenna promocja dziedzictwa kulturowego powiatu wejherowskiego – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Cały proces wpisania na listę składa się z kilku etapów.

Opiszemy tą tradycję i przekażemy to do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, tam wniosek będzie rozpatrywany, później rada do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy ministrze przygląda się wnioskowi i jeżeli wszystko jest w porządku rekomenduje ministrowi, żeby dokonał wpisu – wyjaśnia Andrzej Szoszkiewicz, ekspert od spraw dziedzictwa kulturowego.

Lista jest następstwem ogłoszonej w 2003 roku. Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nakłada na państwa-sygnatariuszy obowiązek ochrony i inwentaryzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego, takie jak tradycje, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, umiejętności związane z rzemiosłem.

Polska podpisała Konwencje UNESCO w 2011 roku, a pierwszego wpisu dokonano w 2014 roku. Na dzień dzisiejszy lista obejmuje 49 wpisów, które budują poczucie tożsamości, wspierają kulturę ludową i jej twórców. Lista jest prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Województwo pomorskie ma trzy wpisy: Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, Carillonowa muzyka w Gdańsku i Tradycyjne szkutnictwo z Pucka. Niewiele – jak na tak ważny i różnorodny region.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...