04.03.2023 08:00 40 PM

'Nie da się określić terminu usunięcia skażenia wody'

Fot. Marek Trybański/TTM

Na obecnym etapie nie da się określić terminu usunięcia skażenia i dopuszczenia wody do spożycia - poinformował PEWIK. Wiadomo również, że dotychczasowe wyniki nie wykazują powiększania się obszaru skażenia. Z badań wynika, że występuje stopniowe zmniejszanie się obszaru skażenia i spadek ilości bakterii w poszczególnych próbkach.

Przypomnijmy, że woda na kilkunastu ulicach Wejherowa nie nadaje się do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne - obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli, Enterokoków.

Czytaj również: Panika wśród mieszkańców. Co z wodą w Wejherowie?

PEWIK podaje wykaz ulic z kwartału o pogorszonej jakości wody w Wejherowie ulice: Podmiejska, Techników, Geodetów, Architektów,Tartaczna, Budowlanych, Przemysłowa, Karnowskiego, Rogali, Gulgowskiego, Graniczna, Jana z Kolna, Kolejowa, Ofiar Piaśnicy, Lelewela, Jasna, Żeromskiego, Traugutta, Kołłątaja, Krasińskiego, Majkowskiego, Okrężna, Derdowskiego, Słoneczna, Słowackiego, Nanicka.

Są nowe informacje na temat badań wody przeprowadzonych w Wejherowie 2 marca.

Potwierdzamy, że podjęte działania w postaci dezynfekcji wody są skutecznie. W chwili obecnej próbki do badania wody są pobierane codziennie w punkach reprezentatywnych dla obszarów zasilania w wodę Wejherowa. Na obecnym etapie nie da się określić terminu usunięcia skażenia i dopuszczenia wody do spożycia. Aby to było możliwe, w kolejnych dwóch cyklach badań wyniki muszą wykazać 0 bakterii – efekty działań dezynfekujących powinny być widoczne już w najbliższych wynikach, ale całkowite usunięcie bakterii może zająć więcej czasu. Mając na uwadze, że jeden cykl badania mikrobiologicznego próbki wynosi 72 godziny oznacza to, że od faktycznego usunięcia skażenia do spełnienia warunków formalnych umożliwiających Sanepidowi dopuszczenie wody do spożycia musi minąć przynajmniej 6 dób. Uzyskanie pierwszych wyników potwierdzających jakość wody zgodną w wymaganiami prawnymi pozwoli na określenie przewidywanego terminu dopuszczenia wody do spożycia bez ograniczeń - informuje Anna Szpajer, rzecznik prasowy PEWIK Gdynia.

Czytaj również: ‘To jest skandaliczne’. Skażona woda w Wejherowie

Beczkowozy ze zdatną do spożycia wodą, ustawione w czterech miejscach na terenie objętym skażeniem wody (ul. Przemysłowa 5, ul. Narutowicza róg ul. Derdowskiego, ul. Ofiar Piaśnicy 5 za Lidlem, ul. Przemysłowa róg ul. Tartacznej) będą dostępne całodobowo do czasu dopuszczenia przez Sanepid wody do spożycia.

Wyjątkiem są godziny nocne od 22.00 – 5.00 w sytuacji prognozowanych temperatur ujemnych oraz krótkotrwałe zabranie beczkowozu w celu ponownego napełnienia. Beczkowozy są regularnie sprawdzane przez naszych pracowników, ale prosimy też o jak najszybsze zgłaszanie braku wody w beczkowozie na tel. 994 - dodaje Anna Szpajer.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...