05.12.2022 15:30 0 Materiał partnera

Dlaczego trzeba regularnie kalibrować alkomat?

Materiał Partnera

Dlaczego trzeba regularnie kalibrować alkomat? Gdzie przeprowadza się kalibrację alkomatu? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Dlaczego kalibracja alkomatu jest ważna?

  2. Jak przeprowadzić kalibrację alkomatu?

Jeszcze jakiś czas temu alkomaty były urządzeniami wykorzystywanymi głównie przez służby mundurowe – na przykład policję. Dziś na rynku można znaleźć różnego rodzaju alkomaty – w tym także stosunkowo tanie – przeznaczone do użytku prywatnego. Jeśli chcesz kupić alkomat, musisz wiedzieć, że urządzenia te trzeba regularnie kalibrować. A może masz już alkomat i zauważyłeś, że w ostatnim czasie nie działa do końca poprawnie? To znak, że trzeba go właśnie skalibrować! Dlaczego kalibracja alkomatu jest ważna? Gdzie skalibrować alkomat? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Materiał Partnera

Dlaczego kalibracja alkomatu jest ważna?

Dlaczego trzeba regularnie kalibrować alkomat? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli chcesz, aby alkomat działał prawidłowo przez cały czas i pokazywał poprawne wyniki, musisz oddać go w ręce fachowców, którzy przeprowadzą kalibrację alkomatów. Dobrze działający alkomat daje pewność, że wskazywana przez niego zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu badanego jest prawidłowa. A zatem kalibracja minimalizuje ryzyko fałszywych wyników i tym samym innych negatywnych sytuacji, do których zalicza się między innymi wyrok skazujący czy odebranie prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. 

Jak często należy kalibrować alkomat? Wszystko zależy od producenta Twojego urządzenia oraz właściwie rodzaju samego alkomatu. Jeśli chodzi o alkomaty elektrochemiczne, specjaliści polecają, aby kalibrować urządzenia po wykonaniu minimum 500 pomiarów. Jednakże kalibracja przy tych modelach powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku. Nawet jeśli w ciągu 365 dni nie wykonasz 500 pomiarów i tak zaleca się, aby skalibrować alkomat.

Materiał Partnera

Alkomaty wyposażone w sensor półprzewodnikowy powinno się kalibrować po wykonaniu od 100 do 300 pomiarów. Wszystko zależy od modelu Twojego urządzenia. Specjaliści zastrzegają jednak, by nie kalibrować alkomatu półprzewodnikowego rzadziej niż co 5 miesięcy. 

Niezwłoczną kalibrację powinno się przeprowadzić również wtedy, gdy masz pewność, że Twój alkomat wskazuje zły wynik. Taka sytuacja może mieć miejsce – na przykład – podczas badania osoby, która nie spożywała alkoholu, a urządzenie wskazuje inny wynik niż 0,00‰. I to bez względu na to, ile właściwie pomiarów zostało do tej pory przeprowadzonych od ostatniej kalibracji. Podobnie sprawa wygląda, kiedy wykonasz po spożyciu alkoholu kilka pomiarów w jednakowych odstępach czasu i wynik będzie przez cały czas ten sam.  

Materiał Partnera

Jak przeprowadzić kalibrację alkomatu?

Jak skalibrować alkomat? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – taką usługę oferuje dobry serwis alkomatów – na przykład Alkopatrol, w którym nie tylko skalibrujesz swój alkomat, ale i naprawisz. Firma zajmuje się także sprzedażą alkomatów – między innymi osobistych, dowodowych oraz policyjnych.

Ile właściwie kosztuje kalibracja alkomatu? Wszystko zależy od serwisu, z którego usługi chcesz skorzystać. Na przykład we wspomnianej wyżej firmie kalibracja alkomatów dowodowych, barowych, przesiewowych czy policyjnych kosztuje około 150 zł. Jeśli natomiast chodzi o alkomat osobisty, cena wynosi 65 zł. Według informacji podanych na stronie https://alkopatrol.pl/Kalibracja-alkomatu, aby skalibrować swój alkomat, nie musisz wcale odwiedzać serwisu stacjonarnie. Możesz wysłać swoje urządzenie zarówno do kalibracji, jak i naprawy przez kuriera. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na wskazanej wyżej stronie. Zapoznaj się z pełną ofertą i wyślij swój alkomat do kalibracji już teraz!

Materiał Partnera

Warto wiedzieć, że nie każdy alkomat można skalibrować. Serwisy ostrzegają, że kalibracji poddaje się te urządzenia, które mają sprawny sensor. Jak dbać o sensor? Przede wszystkim nie wykonuj pomiarów bezpośrednio po spożyciu napoju alkoholowego — warto odczekać przynajmniej 30 minut. Częste wykonywanie pomiarów tuż po spożyciu alkoholu skutkuje koniecznością wymiany czujnika lub kupnem nowego urządzenia.

Warto pamiętać o tym, że kalibracja alkomatu zalecana jest nie tylko co kilka miesięcy, ale też co określoną liczbę pomiarów. Dodatkowo niezależnie od tego, czy chodzi o alkomaty półprzewodnikowe, czy elektrochemiczne, kalibracja alkomatu należy skorzystać z usługi kalibracji alkomatu zawsze wtedy, gdy pojawią się wątpliwości związane z wiarygodnością pomiarów. Dzięki temu serwis kalibracja alkomatu będzie mógł od razu dokładnie sprawdzić otrzymane od klienta modele alkomatów i w razie potrzeby przeprowadzić naprawę. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń sensora jest zbyt szybkie dokonywanie pomiarów po spożyciu mocnego alkoholu. Jeżeli więc chcesz przez długi czas cieszyć się w pełni działającym sprzętem, koniecznie pamiętaj o zaleceniach producentów związanych z tym, że pomiędzy spożyciem a badaniem należy trochę odczekać.

Materiał Partnera


Czytaj również: