02.12.2022 10:30 15 PM/UG Kosakowo
Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwrotu terenów na których znajduje się Lotnisko Kosakowo. Jak podaje samorząd, ta informacja „stawia pod znakiem zapytania niezwykle perspektywiczne plany gminy Kosakowo związane z funkcjonowaniem Lotniska Kosakowo”.
W środę (30 listopada) do Urzędu Gminy Kosakowo wpłynęło pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej skierowane do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o wyrażenie zgody na wszczęcie procedury rozwiązania przez Wojewodę Pomorskiego umowy z dnia 9 września 2010 r. dotyczącej użyczenia gminie Kosakowo nieruchomości lotniska wojskowego. W cytowanym piśmie Minister Obrony Narodowej zwraca się również z prośbą o uzgodnienie stanowiska resortu obrony narodowej w zakresie przeznaczenia lotniska do wyłącznego użytkowania Sił Zbrojnych RP na cel obronności i bezpieczeństwa państwa.
Czytaj również: Coraz bliżej do uruchomienia lądowiska w gminie Kosakowo
— Intencją wspomnianej umowy użyczenia 253 ha między Skarbem Państwa a gminą Kosakowo z 2010 roku (zawartej w uzgodnieniu z gminą miasta Gdyni, Jednostką Wojskową nr 4651 w Gdyni i Rejonowym Zarządem Infrastruktury w Gdyni) w celu realizacji zadań związanych z projektem lotniska cywilnego użytku publicznego było strategiczne dla rozwoju gminy Kosakowo powołanie oraz funkcjonowanie na jej i gminy miasta Gdynia terenie lotniska cywilnego użytku publicznego. Płynąca z ministerstwa informacja, która inicjuje procedowanie zwrotu terenów do Skarbu Państwa, w zaskakujący sposób stawia pod znakiem zapytania niezwykle perspektywiczne plany gminy Kosakowo związane z funkcjonowaniem Lotniska Kosakowo – informuje urząd.
Jak czytamy na stronie urzędu, wójt gminy Kosakowo Marcin Majek podejmuje wszelkie możliwe kroki, by spróbować zapobiec realizacji tego scenariusza.
— Jeśli jednak argument do podjęcia tak niezwykle niepożądanej z perspektywy gminy Kosakowo decyzji stanowić będzie z uwagi na sytuację geopolityczną perspektywa obronności i bezpieczeństwa państwa, a przede wszystkim bezpieczeństwa każdego mieszkańca gminy Kosakowo, stanie się ona konieczna do zaakceptowania – informuje samorząd.
Czytaj również: Gmina Kosakowo kupi lotnisko od syndyka
Przypomnijmy, że w połowie maja 2021 roku gmina Kosakowo zakupiła lotnisko za 7 mln 150 tys. złotych od syndyka. Natomiast we wrześniu tego samego roku powołano do życia spółkę Kosakowo Sport, która zajmuje się lotniskiem i działa na rzecz sportu.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.