14.04.2021 12:34 11 PM/gdynia.pl

Gmina Kosakowo kupi lotnisko od syndyka

Fot. mat.pras.

Gmina Kosakowo zapłaci ponad 7 mln złotych za majątek spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo. Z takim wynikiem zakończyło się kolejne postępowanie prowadzone przez syndyka masy upadłościowej przedsiębiorstwa.

We wtorek odbyło się drugie postępowanie w sprawie sprzedaży przez syndyka tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo Spółka z o.o. w upadłości likwidacyjnej. Syndyk pozytywnie ocenił jedyną ofertę złożoną w przetargu, czyli propozycję gminy Kosakowo opiewającą na 7 mln 150 tys. złotych. Oferta była zgodna z warunkami i regulaminem, przez co została wybrana w procedurze przetargowej – czytamy na stronie gdynia.pl.

Przed gminą Kosakowo pozostała jeszcze kwestia niezbędnych porozumień z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Infrastruktury, które są warunkiem koniecznym do ostatecznego dokonania sprzedaży. Przypomnijmy, że to właśnie z powodu braku zgody MON i resortu infrastruktury podmiot wyłoniony w grudniu zeszłego roku w poprzednim przetargu prowadzonym przez syndyka - INBAP Intermodal - nie mógł podpisać umowy, przez co niezbędne było drugie postępowanie.

Plany władz Kosakowa co do inwestycji są już sprecyzowane.

Nie chciałbym ich na chwilę obecną zdradzać. Musimy poczekać na sfinalizowanie tej transakcji i wtedy niezwłocznie się nimi podzielimy - mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo. - 7 mln zł to jest dość dużo pieniędzy jak na gminę Kosakowo, ale stoimy na stanowisku, że warto, żeby to mienie pozostało w rękach publicznych - dodaje.

Przypomnijmy, że decyzja Komisji Europejskiej uznająca miejskie nakłady na budowę portu lotniczego i uruchomienie działalności za niedozwoloną pomoc publiczną spowodowała, że cały projekt został wstrzymany w 2014 roku. Od tamtej pory Gdynia toczy z Komisją Europejską spór przed europejskimi organami sprawiedliwości w sprawie unieważnienia tej decyzji. Równolegle miasto prowadzi też rozmowy z KE na temat przyszłości i możliwości uruchomienia na lotnisku działalności cywilnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...