09.09.2022 08:00 5 PM/PEJ

'W gminach lokalizacyjnych jesteśmy obecni już od blisko 10 lat'

Fot. mat.pras.

"Polskie Elektrownie Jądrowe w pierwszej połowie roku zintensyfikowały dialog z mieszkańcami gmin, w których ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa" - poinformowała spółka. Oprócz tego na dofinansowanie lokalnych inicjatyw PEJ przeznaczyło 2,3 mln zł. Budowa pierwszej polskiej atomówki ma rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku lat.

Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras.

Spotkania z samorządami i mieszkańcami, udział w sołeckich i gminnych wydarzeniach letnich, a także organizacja wakacyjnych punktów informacyjnych w miejscach popularnych turystycznie. Spółka PEJ w ten sposób poszerza komunikację w miejscowościach lokalizacyjnych. Dodatkowo w marcu tego roku uruchomiony został Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych z budżetem rocznym w wysokości 2,3 mln zł przeznaczonym na dofinansowanie projektów lokalnych.

Czytaj również: Będą projektować drogę do przyszłej elektrowni jądrowej

Przedstawiciele spółki byli zaangażowani w około 40 wydarzeń letnich, podczas których na stoiskach edukacyjnych odpowiadali na pytania wszystkich zainteresowanych, udzielali informacji na temat inwestycji i działań mających na celu minimalizowanie wpływu projektu na otoczenie. Mieszkańcy i turyści byli głównie zainteresowani przebiegiem planowanej infrastruktury towarzyszącej, której rozwój pozytywnie wpłynie na dostępność regionu dla odwiedzających oraz poprawi komfort i czas podróży w regionie. Przedstawiciele inwestora wyjaśniali i prostowali również mity dotyczące rzekomego zamknięcia plaż z powodu budowy elektrowni i zniszczenia środowiska naturalnego oraz przedstawiali kolejne etapy planowanych prac - poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe.

Ponadto w okresie wakacyjnym w Kopalinie i Słajszewie w gminie Choczewo uruchomiono także Wakacyjne Punkty Informacyjne spółki

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności tego lata byliśmy obecni na najważniejszych wydarzeniach gminnych. Odpowiadaliśmy na pytania i wyjaśnialiśmy kwestie związane z budową tak strategicznej inwestycji w kraju, która przede wszystkich pozwoli na zabezpieczenie i dostarczenie Polakom czystej i taniej energii. Chcę podkreślić, że w gminach lokalizacyjnych jesteśmy obecni już od blisko 10 lat, a nasi pracownicy codziennie pracują w Lokalnych Punktach Informacyjnych w Choczewie, Gniewinie i Krokowej z osobami zainteresowanymi inwestycją. Obecnie, w ramach toczącej się procedury pozwoleniowej, zintensyfikowaliśmy nasze działania komunikacyjne, tak aby każdy zainteresowany mieszkaniec gmin lokalizacyjnych i odwiedzjący je turysta mógł być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół budowy elektrowni na Pomorzu – mówi Joanna Szostek odpowiedzialna za komunikację i relacje z otoczeniem Polskich Elektrowni Jądrowych.

Czytaj również: Są dwa warianty linii kolejowej do atomówki

W ramach prowadzonych działań Polskie Elektrownie Jądrowe uruchomiły w marcu 2022 roku Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych. Do początku września w gminach Gniewino, Krokowa i Choczewo złożono w sumie 63 wnioski o dofinansowanie.

Pozwoliło to na wsparcie finansowe istotnych lokalnie wydarzeń, a także dofinansowanie inwestycji w bezpieczeństwo lokalnych dróg i obiektów sportowych, doposażenie i modernizację ważnych ośrodków integracyjnych dla mieszkańców oraz zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej - informuje spółka.

Czytaj również: Inwestor odpowiedział na najczęściej zadawane pytania ws. atomówki

Środki z Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych są ważnym uzupełnieniem budżetu gminy i poszczególnych sołectw, dzięki którym jako jednostka samorządowa możemy zrealizować inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców oraz przyciągające turystów do naszej gminy. Dofinansowanie przyznane w 2022 roku przez Polskie Elektrownie Jądrowe pozwoliło nam na wykonanie płyty boiska wielofunkcyjnego. Bez uzyskania tych dodatkowych środków, realizacja ta przesunęłaby się znacząco w czasie – mówi Jerzy Żuczek, sołtys Kopalina w gminie Choczewo.

Obecna edycja potrwa do końca 2022 roku. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie inwestora: https://ppej.pl/o-projekcie/program-wsparcia-inicjatyw-spolecznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...