03.06.2022 09:00 6 PM/Wojciech Bajerowski

Ratowali młodego redzkiego sokoła

Wojciech Bajerowski, Jarosław Kubera

Najprawdopodobniej nie powiódł się jego pierwszy lot lub został zdmuchnięty przez wiatr z platformy przy gnieździe - wystraszonego, młodego sokoła zauważyli na ziemi pracownicy Koksika w Redzie. Ptak ukrył się w jednym z zakamarków obiektu i nie wykazywał chęci do ponownego lotu.

Do zdarzenia doszło w czwartek (2 czerwca) w Redzie na Koksiku, gdzie znajduje się gniazdo sokołów Koksinki i Kaszuba. Przypomnijmy, że w tym sezonie wykluły się dwa pisklęta - Dôka i Szëmich. Młode obecnie uczą się latać, jedno z nich, nie wiadomo w jaki sposób, znalazło się na ziemi. Musieli interweniować opiekunowie gniazda.

Pan Jarosław Kubera - prezes Koksika, niezwłocznie powiadomił o tej sytuacji członków Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Po kilkudziesięciu minutach zjawiliśmy się już na miejscu i z pomocą pana Krzysztofa Linarda, z interwencyjnej pomocy dla rannych zwierząt w Pucku, przejęliśmy sokoła - mówi Wojciech Bajerowski, ekspert przyrodniczy.

Wojciech Bajerowski, Jarosław Kubera Wojciech Bajerowski, Jarosław Kubera

Jak się okazało, była to młoda samiczka Dôka.

Po szybkim przeglądzie "systemów sterowania lotem" stwierdziliśmy, iż nic jej na szczęście nie dolega i zapakowaliśmy ją bezpiecznie do worka transportowego. Przy dalszej asyście pracownika MPCK Koksik, Doka została umieszczona na dachu ciepłowni, gdzie czekała na posiłek od rodziców - dodaje Wojciech Bajerowski.

Czytaj również: Pisklęta w gnieździe Koksinki i Kaszuba

Gdy tylko członkowie stowarzyszenia pojawili się przy krawędzi dachu, Kaszub i Koksinka natychmiast wzbili się w powietrze i głośnym krzykiem ponaglali całą operację oddania Doki.

Drugi z młodych sokołów - Szëmich obserwował wszystko ze spokojem z dachu gniazda - relacjonuje Wojciech Bajerowski.

Rodzinę redzkich sokołów można oglądać non stop za pośrednictwem naszych kamer. Pierwszy widok pokazuje wnętrze gniazda. Kolejny widok z kamery przedstawia gniazdo sokoła widziane od strony platformy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...