04.04.2022 16:00 26 WH

Budowa puckiej mariny wchodzi w kluczową fazę

Źródło: Miasto Puck/Facebook

Trwa rozbudowa portu w Pucku. Dotychczas ukończono pierwszy etap platformy roboczej. Robotnicy rozpoczęli pogrążanie ścianki szczelnej pomostu stałego, roboty żelbetowe i narzuty kamienne.

Źródło: Miasto Puck/Facebook Źródło: Miasto Puck/Facebook Źródło: Miasto Puck/Facebook Źródło: Miasto Puck/Facebook Źródło: Miasto Puck/Facebook Źródło: Miasto Puck/Facebook Źródło: Miasto Puck/Facebook

Przypomnijmy, że jesienią 2021 ruszyła budowa puckiej mariny. Więcej o tym w naszym artykule.

Istnieje już port jachtowy i port rybacki. One łącznie mieszczą 60 jednostek. Ale to ciągle za mało, patrząc jakie jest zapotrzebowanie. Rozbudowa mariny o kolejne prawie 100 jednostek, a w drugim etapie o kolejne jednostki, jest niezwykle ważna, by ten potencjał wykorzystać – mówi burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska. - To będzie absolutny magnes przyciągający rożnego rodzaju usługi, które prawdopodobnie podniosą poziom życia mieszkańców i pomogą nam w rozwoju.

Pierwszy etap projektu dotyczy budowy części falochronu północnego, który osłoni basen rybacki przed nadmiernym zafalowaniem, a także realizacja stałego pomostu połączeniowego o długości 180 metrów wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów.

W planach jest też przygotowanie nasady zaplecza portu. Na pomostach zainstalowane zostaną postumenty do poboru energii i wody, stanowiska ze sprzętem ratowniczym, drabinkami oraz knagami cumowniczymi. W efekcie, oprócz już istniejących, powstanie aż 98 nowych miejsc cumowania dla jachtów i białej floty – informują urzędnicy.

Jak dotąd udało się wykonać ściankę szczelną nabrzeża zamykającego wraz z jej zakotwieniem, a także część robót narzutowych oraz przygotować front robót pod prace żelbetowe na nabrzeżu zamykającym.

W najbliższym czasie prace będą się posuwać w głąb Zatoki Puckiej. W maju i czerwcu planowane jest rozpoczęcie prac nad wykonaniem falochronu północnego. Będą one realizowane z jednostek pływających – czytamy na Facebooku Miasta Puck.

Wykonawca chce w okresie wakacyjnym wykonać narzuty kamienne, czyli zabezpieczenie falochronu. Do rozbudowy mariny zostanie użytych ok. 30 tys. ton kamienia hydrotechnicznego. Koszt prac to blisko 33 mln złotych. Pucka marina będzie gotowa w 2023 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...