24.12.2022 08:00 17 Kwt/WH

Wigilia – wyjątkowy dzień w roku

Fot. pixabay.com

To jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku – Wigilia, która rozpoczyna okres świętowania Bożego Narodzenia. Przypomnijmy polskie tradycje. Istnieją także wigilijne przesądy!

Według tradycji do wieczerzy powinno się zasiadać po tym, jak na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Przy stole należy pozostawić jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa; symbolizuje to również pamięć o najbliższych, którzy tego dnia nie mogą być z nami. Pod obrusem umieszczamy garść słomy lub sianka – symbol narodzin Jezusa w stajni.

Jeszcze przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej tradycja każe podzielić się opłatkiem na znak pokoju, zgody i przebaczenia. Jest to także symbol dostatku i chleba, którego nigdy nie powinno zabraknąć. Obyczaj mówi o tym, że na stole powinna znajdować się parzysta liczba postnych potraw – najlepiej, żeby było ich dwanaście. Według tradycji każdą potrawę należy spróbować, bo jeżeli tego nie zrobimy, w przyszłym roku może którejś zabraknąć.

Jeden z wigilijnych przesądów mówi o tym, że nie należy się tego dnia kłócić, sprzeczać i smucić, bo niezgoda i smutek będą częste w domu aż do następnej Wigilii.

W tym dniu obowiązuje zasada: "Jak w Wigilię, tak przez cały rok", dlatego ważne, abyśmy spędzili ten wzruszający czas jak najlepiej potrafimy, aby był pełen radości, dobroci i miłości.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...