02.11.2021 13:30 9 WH/mat.pras.

'Tego jeszcze na Pomorzu nie było' - mobilne płuca pokażą, czym oddychamy

Fot. mat.pras.

"W miejscowościach takich jak Bolszewo, Luzino, Gościcino czy Strzebielino i w niektórych wejherowskich dzielnicach mamy o wiele gorsze powietrze niż jest w Krakowie" - dokładnie sprawdzą to mobilne sztuczne płuca, które wyruszą w podróż po powiecie wejherowskim. Pojawią się m.in. w Bolszewie, Rumi czy Gościcinie. Pierwszym przystankiem będzie wejherowski rynek. Wszystko to po to, aby uświadomić mieszkańcom, czym oddychają i jak duży jest problem smogu w ich najbliższej okolicy. To kolejna odsłona akcji Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz!”.

Przypomnijmy, że wiosną 2021 roku Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie i Wejherowski Alarm Smogowy stworzyli instalację, która przedstawia mobilne płuca - metalową instalację z wentylatorem, matami i wyświetlaczem, który przedstawia aktualny stan powietrza. Więcej o konstrukcji w naszym artykule.

Nowatorska instalacja przedstawia model ludzkich płuc „oddychających” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrującym zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzają się na białej przepuszczalnej tkaninie. Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10 – tłumaczy Tomasz Nowak z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Teraz mobilne płuca ruszają w trasę, aby mieszkańcy mogli na własne oczy przekonać się, jakiej jakości jest powietrze, którym oddychają. Instalacja podróż rozpocznie od Placu Wejhera w Wejherowie w piątek (5 listopada) o godzinie 13:30. Następnie pojedzie do Bolszewa, Rumi, Gościcina i Redy. Rajd potrwa najprawdopodobniej do końca marca, a organizatorzy nie wykluczają kolejnych przystanków. Celem jest odwiedzenie większych miejscowości powiatu.

To świetnie działa na wyobraźnię. Tego jeszcze nikt nie zrobił na Pomorzu, nikt w Polsce tego nie zrobił razem z uczniami. Samochodówka brała bardzo czynny udział w tej akcji. Za naszym przykładem idą kolejne miasta, które chcą skorzystać z naszego pomysłu, projektu i budować mobilne płuca u siebie. Pięć takich instalacji jest na południu Polski – zwraca uwagę Tomasz Nowak.

Choć niektórzy uważają, że to województwo małopolskie, a szczególnie Kraków są epicentrum smogu, to to twierdzenie jest mylne.

Chciałbym wyprowadzić z błędu. Do tej pory robimy analizy, z których wynika, że Kraków świetnie sobie z tym poradził. Małopolska też odchodzi od węgla i tam się bardzo poprawiło. W miejscowościach takich jak Bolszewo, Luzino, Gościcino czy Strzebielino i w niektórych wejherowskich dzielnicach mamy o wiele gorsze powietrze niż jest w Krakowie – dodaje Nowak.

Trasa mobilnych płuc w powiecie wejherowskim:

Wejherowo, Plac Jakuba Wejhera, 5 – 19 listopada

Bolszewo, 19 listopada – 3 grudnia

Rumia, 6 – 20 grudnia

Wejherowo, ul. Sucharskiego, 21 grudnia - 4 stycznia

Gościcino, 7 – 21 stycznia

Reda, 21 stycznia – 5 lutego

Fot. mat.pras. Fot. mat.pras.

Wskazania czujnika zanieczyszczenia można będzie śledzić również na stronie wejherowskialarmsmogowy.pl. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza uruchomiony zostanie sygnalizator świetlny i dźwiękowy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...