20.07.2021 10:30 6 WH/PUW w Gdańsku

Barszcz Sosnowskiego znowu atakuje

Fot. archiwum

Wraz z sezonem pojawił się barszcz Sosnowskiego – trująca roślina, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Pomorski sanepid ostrzega i apeluje o zgłaszanie miejsc jej występowania.

Początkowo znajdował się tylko w rejonie Kaukazu, ale od połowy XX wieku pojawił się w Europie Wschodniej jako roślina pastewna. Po zauważeniu właściwości trujących, zaniechano zasiewania tej rośliny pod uprawy. Barszcz Sosnowskiego nie zniknął jednak z polskich łąk i od lat porasta okoliczne obszary.

Barszcz Sosnowskiego możemy napotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków. Toksyczna roślina pojawia się także w uczęszczanych miejscach jak ogrody, parki czy lasy.

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem – informuje Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

— charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi,

— jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość do 4 m, łodyga około 10 cm średnicy,

— na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję,

— często mylony z koprem lub arcydzięglem.

Jeżeli poparzymy się barszczem Sosnowskiego to należy:

  1. Umyć niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.

  2. Unikać słońca przez co najmniej 48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).

  3. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Barszcz Sosnowski może wywołać podrażnienie dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Pomorski sanepid zwraca uwagę, że jeżeli zauważymy Barszcz Sosnowskiego, to należy zgłosić się pod numer alarmowy straży miejskiej 986.

Źródło: PUW w Gdańsku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24