Każdy właściciel domu od 1 lipca ma obowiązek złożyć deklarację jakiego źródła ciepła używa. Informacje te mają pomóc m.in. w podejmowaniu decyzji o ewentualnych dofinansowaniach i pokazać jak duża jest skala ogrzewania budynków nieekologicznymi piecami.
Właściciele nowych budynków oddanych do użytku mają 14 dni na złożenie obowiązkowej deklaracji, a budynków już istniejących z funkcjonującymi źródłami ciepła mają rok.
– Wszyscy powinniśmy wiedzieć czym opalamy w swoich domach, jaka jest skala problemu i le pieniędzy trzeba przeznaczyć na ewentualną pomoc w wymianie pieców - mówi Piotr Czerwiński, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska UG Wejherowo.
Deklarację możemy złożyć na dwa sposoby: elektronicznie poprzez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub pisemnie składając dokumenty we właściwym urzędzie gminy.
– Obecnie prowadzone są dwa rządowe programy: Czyste Powietrze i Stop Smog. Deklaracja jest niezbędna, by rząd oraz samorządy wiedziały ile tych pieców jest jeszcze do wymiany. Gmina także przymierza się do ponownego uruchomienia dofinansowania wymiany pieców i chcielibyśmy wiedzieć ile jeszcze tych z nieekologicznymi źródłami ciepła działa - wyjaśnia Piotr Czerwiński.
Za niezłożenie deklaracji grozi grzywna do 5 tys. zł.