25.03.2021 18:00 0 WH/TTM

Poezja kaszubska będzie promowana w języku angielskim

Fot. TTM

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie rusza z nowym projektem, który będzie propagował poezję kaszubską na całym świecie. Współcześni autorzy przetłumaczą swoje wiersze na język angielski, a następnie zostaną one udostępnione w internecie.

Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w tegoroczne wakacje. To właśnie wtedy kaszubska poezja będzie miała szansę wypłynąć na zagraniczne tory i podbić międzynarodową lirykę.

Celem projektu jest promocja współczesnej poezji kaszubskiej. Zaprosiliśmy do współpracy lokalnych poetów i poetki – mówi Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Chodziło nam o to, aby to byli poeci reprezentatywni dla poezji kaszubskiej. To twórcy, których chętnie czytamy i są aktywni. Chcemy pokazać, że kaszubska poezja to nie tylko najstarsi poeci. Mamy artystów, którzy zaczynają i dobrze rokują – wyjaśnia Dariusz Majkowski, pracownik wejherowskiego muzeum.

Projekt będzie realizowany w formie krótkich filmów. Wstęp zostanie przygotowany w języku angielskim. Następnie twórcy odczytają dwa wiersze po kaszubsku, a potem po angielsku. Na końcu pojawi się biogram o autorze. Gotowe materiały zostaną udostępnione w internecie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi przybliżymy jak największą liczbę kaszubskich poetów. Cały świat będzie mógł usłyszeć, jakie są uniwersalne wartości w naszej poezji – dodaje Majkowski.

Jak na razie projekt kaszubskiej poezji w przekładzie na język angielski jest w fazie twórczej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24