01.10.2020 12:30 0 NW/Wejherowskie Centrum Kultury

Pomorzanie także walczyli z bolszewikami

Źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

Wejherowskie Centrum Kultury realizuje projekt „Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami”, który pielęgnuje pamięć o uczestnictwie lokalnej społeczności w Bitwie Warszawskiej. W ramach przedsięwzięcia odbyła się plenerowa rekonstrukcja historyczna, na podstawie której powstanie krótkometrażowy film.

Projekt, w który zaangażowane jest Wejherowskie Centrum Kultury, ma na celu przybliżenie historii i zachęcenie mieszkańców Pomorza i okolic do zgłębiania wiedzy o dawnych losach lokalnej społeczności i wydarzeń historycznych. W 2018 roku instytucja ta podjęła się tematu oscylującego wokół rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok później trwały przygotowania do obchodów Zaślubin Polski z Morzem, a w 2020 zaangażowała się w pielęgnowanie pamięci o Bitwie Warszawskiej.

Źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

Źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

Centrum Kultury w swoich działaniach postawiło na te związane z kulturą i sztuką, nie zapominając przy tym o wartości historycznej i edukacyjnej. W ten sposób odbyła się plenerowa rekonstrukcja historyczna. Niestety ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wydarzenie odbyło się bez publiczności – powstanie jednak krótkometrażowy film fabularny pokazujący niezłomny charakter Kaszubów i Pomorzan, którzy dzielnie walczyli o niepodległą Polskę w bitwie polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku. Jak podkreśla Adam Szulc, kierownik działu marketingu i promocji Wejherowskiego Centrum Kultury, przygotowany materiał pozwoli w nieszablonowy i przystępny sposób opowiedzieć o tych ważnych i fascynujących wydarzeniach.

Wejherowskie Centrum Kultury planuje również stworzenie szeregu zagadek tematycznych, które pozwolą w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Przygotowane materiały ukazujące historię naszych przodków mają korzystnie wpłynąć na wzmocnienie więzi międzypokoleniowej z regionem, zbudować poczucie wspólnoty i przynależności do tzw. „Małej Ojczyzny". Przede wszystkim jednak pielęgnować pamięć o naszej historii i bohaterach, by czas ich nie zaćmił i w niepamięć nie obrócił. Wszak już marszałek Piłsudski twierdził, że „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości” – dodaje Adam Szulc.

Źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

Źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

W ramach projektu powstanie także wystawa pt. „Nasza, kaszubsko-pomorska Niepodległa”, gdzie zaprezentowane zostaną obrazy powstałe podczas tworzenia filmu. Prace zobaczyć będzie można w galerii Filharmonii Kaszubskiej.

Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920” ze środków finansowanych z Programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2020. Koalicjantami projektu zostali: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z Oddziałem w Gdańsku oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

Źródło: Wejherowskie Centrum Kultury


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24