03.02.2020 08:40 7 mike
Jeśli nauka, to na jak najwyższym poziomie. Tym razem, mówiąc półserio, ta idea będzie realizowana bardzo dosłownie. Do końca maja br. uczniowie z ponad 60 szkół podstawowych na Pomorzu będą mieli możliwość skorzystać z lekcji języka kaszubskiego w nietypowym miejscu – na 32. piętrze biurowca Oliva Star w Gdańsku-Oliwie.
Uczniowie pomorskich podstawówek będą mogli zapoznać się z językiem kaszubskim, a przy okazji – zwiedzić jeden z najwyższych budynków w Polsce. Ruszają lekcje kaszubskiego, które będą organizowane na 32. piętrze biurowca Olivia Star. Inicjatywa jest współorganizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Fundację Inspirujące Przykłady.
– Większość dzieci korzystających z naszego programu nie była do tej pory w Gdańsku, a tym bardziej w takim miejscu, jak taras i pomieszczenia na 32. piętrze biurowca Olivia Star. Chcemy tam przeprowadzić lekcje o interdyscyplinarnym charakterze (geografia i historia) w języku kaszubskim i w formie warsztatowej. Widząc z góry poszczególne miejsca, obiekty całego Trójmiasta lepiej przyswoją sobie treść „lekcji”, poznając Gdańsk i kaszubskie ślady w tym mieście, ale także budując więź regionalną – informują organizatorzy przedsięwzięcia.
Celem „podchmurnych” lekcji jest zwiększenie liczby uczniów, którzy będą przyswajali sobie naukę języka kaszubskiego. Równie ważne jest wzmacnianie więzi między młodymi mieszkańcami Kaszub ze stolicą Pomorza. Lekcje będą również okazją do poznania historii i geografii regionu, a także wzmacniania własnych potencjałów i talentów.
– Jest jeszcze piąty, nieoficjalny cel: nagrodzić dzieci, nauczycieli i dyrektorów szkół, które wprowadziły lekcje języka kaszubskiego i starają się, aby miały przyzwoity poziom. Proszę zrozumieć to bardzo dosłownie – tylko dla tych, którzy robią to dobrze, po prostu nasza forma wdzięczności za “kaszubską robotę” – czytamy w komunikacie organizatorów.
W pierwszej lekcji (10 lutego) wezmą udział uczniowie SP nr 1 w Kartuzach. Później (11–13 lutego do Olivia Star zawitają dzieci z Pępowa, Szymbarka i Wierzchucina. Do końca maja br. program ma charakter pilotażowy, ale jeśli przyniesie spodziewane efekty, będzie stałą propozycją dla uczniów klas IV z Kaszub.
W ramach zajęć prowadzone będą też warsztaty rozbudzające wyobraźnię, m.in. w Centrum Rozwoju Talentów. Program jest i będzie finansowany przez kaszubskich przedsiębiorców. W jego ramach ma powstać także podręcznik dotyczący ekonomii, którzy będzie przełożony na język kaszubski, dzięki staraniom Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego.