09.11.2019 09:09 7 NW

Terytorialsi znów nagrodzą przyjaznych pracodawców

Źródło: 7 PBOT

Rusza druga edycja konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”. Pierwszą odsłonę konkursu wygrał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni. Komu tym razem przypadnie zaszczytny tytuł? Aby poznać werdykt komisji, będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż zwycięzcę poznamy w maju 2020 roku.

Tytuł pracodawcy przyjaznego Wojskom Obrony Terytorialnej (WOT) przyznawany jest tym, którzy swoją postawą i oferowanymi warunkami pracy wspierają swoich pracowników-żołnierzy. Pracodawcy ci, rozumieją jak ważne jest budowanie formacji i jakie korzyści niesie za sobą zatrudnianie terytorialsów. Żołnierze, którzy pełnią terytorialna służbę wojskową, mają zróżnicowane zainteresowania i wykonują różne zawody. W szeregach WOT mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań.

Druga edycja konkursu w swoich głównych założeniach pozostaje bez zmian. Nowością jest m.in. zwiększenie limitu do czterech kategorii.

Do grupy I kwalifikowani będą pracodawcy zatrudniający do dwudziestu pracowników, do grupy II zatrudniający powyżej 20 osób, do III pracodawcy z sektora publicznego, a do kategorii IV ci, ze szkolnictwa – informuje Maciej Szalbierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. ar. Adama Dedio.

Rozpoczął się już etap, w którym 7 PBOT przyjmuje zgłoszenia pracodawców. Termin składania wniosków upływa w środę (22 stycznia) 2020 roku. To, co jeszcze zmieniło się po poprzedniej edycji to to, że zgłoszenie złożyć może nie tylko żołnierz-pracownik ale również pracodawca.

W kolejnym etapie komisja wybierze laureatów, którzy wezmą udział w finałowej części konkursu. Uroczysta gala odbędzie się w maju 2020 roku.

WOT od ponad dwóch lat stara się wypracowywać pozytywne relacje z pracodawcami. Wspólnie próbują stworzyć system, przeciwdziałający ewentualnym problemom, jakie mogą pojawić się na linii praca-służba.

Właśnie dlatego WOT bierze udział w targach pracy, udostępnia bazę informacyjną dla pracodawców i jest otwarte na doskonalenie systemu i wsparcie w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez pracowników i pracodawców – podsumowuje Maciej Szalbierz.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24