15.02.2019 09:50 9 mike/Gdansk.pl
Księgi kondolencyjne, listy i przedmioty związane ze sprawowaniem urzędu – m.in. te pamiątki po prezydencie Pawle Adamowiczu trafią do Muzeum Gdańska. Kolekcję ponad 60 różnych przedmiotów przekazał Urząd Miejski w Gdańsku.
Największą część zbiorów stanowią księgi kondolencyjne. Jest ich aż 36 i wciąż przybywa, ponieważ są przesyłane z różnych części kraju. Inne z pamiątek to m.in. wizytówki, imienne koperty, certyfikaty i listy gratulacyjne, fotografie, maskotki, plakaty czy szaliki kibiców. Są też medale, obrazki czy książki o Gdańsku. Z mniej typowych eksponatów warto wspomnieć medal z okazji 100-lecia niepodległości, szafy do mieszkańcy Bielefeld czy kir żałobny, który ma powierzchnię aż 400 metrów kwadratowych i przyjechał z Krakowa.
– Upamiętnienie historii Gdańska to dzisiaj także upamiętnienie prezydenta Adamowicza. W związku z jego śmiercią, do Gdańska spłynęło bardzo dużo listów i ksiąg kondolencyjnych przysyłanych z różnych miejsc w Polsce i na świecie. Bardzo dziękuję, że Muzeum Gdańska podjęło tę inicjatywę, aby zarchiwizować dokumenty, ale też zastanowić się, jak upamiętnić przejawy życia i pracy pana prezydenta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, komisarz wyborczy Gdańska.
Do muzeum trafią też przedmioty, które tuż po śmierci prezydenta pojawiły się pod gmachem urzędu miejskiego. Wiele pamiątek, które pozostawił po sobie Paweł Adamowicz, świadczy nie tylko o wieloletnim sprawowaniu przez urzędu prezydenta, ale również o cechach charakteru włodarza miasta.
– Otrzymane przedmioty pokazują, jakim człowiekiem był śp. Paweł Adamowicz: do czego przywiązywał wagę i jakie idee stanowiły wyznacznik w jego życiu zawodowym. W swoim gabinecie trzymał książkę z rysunkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku czy też pamiątkowe szpachelki związane z budową Potu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i Ergo Areny. Ważne miejsce zajmowała także rezolucja amerykańskiego Kongresu z 2005 r. dotycząca Solidarności – jednego z historycznych haseł, do których Paweł Adamowicz wielokrotnie się odwoływał. Te wszystkie pamiątki mamy nadzieję pokazać kiedyś na wystawie albo w specjalnie wydzielonej sali w Ratuszu Głównego Miasta – zaznacza Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Jak podkreśla serwis internetowy Gdańska, każdy może się przyczynić do rozbudowy kolekcji poświęconej pamięci Pawła Adamowicza. Gdańskie muzeum przyjmuje pamiątki związane z najnowszą historią miasta i osobą zamordowanego prezydenta. Wszyscy zainteresowani mogą się skontaktować z pracownikami Działu Historii od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00–16:00 pod numerami telefonów 519 476 653 i 789 449 684. Kontakt jest też możliwy pod adresem e-mailowym: [email protected].