22.09.2018 10:30 1 raz
Być może to zapowiedź renesansu gdyńskiej stoczni, w której mają powstawać okręty. PGZ Stocznia Wojenna z powodzeniem uczestniczyła w międzynarodowych targach w Kielcach i Hamburgu.
Jak poinformował serwis prasowy spółki, Stocznia Wojenna, po raz pierwszy pod szyldem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wzięła udział w kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego oraz Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich, które odbyły się w Hamburgu. Jak podają przedstawiciele firmy, stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
– Podczas MSPO w Kielcach PGZ Stocznia Wojenna zaprezentowała m.in. okręt ratowniczy, który w ubiegłym roku został zamówiony przez Inspektorat Uzbrojenia MON. Za jego budowę odpowiada konsorcjum, którego liderem jest Polska Grupa zbrojeniowa SA, a konsorcjantami – PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., Stocznia Remontowa „Nauta” SA oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA – wymieniają.
Za realizację prac stoczniowych i wyposażeniowych związanych z budową okrętu będą odpowiadać PGZ Stocznia Wojenna oraz Stocznia Remontowa „Nauta”. Według przyjętego harmonogramu, okręt będzie gotowy z końcem listopada 2022 roku. Wartość tego kontraktu to 755 mln zł, a umowa zawiera opcję na budowę drugiej jednostki.
Prezes Zarządu PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał podkreśla, że podczas targów odbyło się wiele spotkań i rozmów, a nawiązane kontakty w przyszłości mogą zaowocować realizacją wspólnych projektów biznesowych.
– W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości PGZ Stocznia Wojenna wraca do gry na międzynarodowym rynku przemysłu stoczniowego. Nasi obecni i potencjalni partnerzy widzą pozytywne zmiany, jakie zachodzą w naszej spółce, i dostrzegają jej potencjał przemysłowy. Obecność PGZ Stoczni Wojennej na międzynarodowych targach to element budowania pozycji rynkowej jako partnera najsilniejszych europejskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego i cywilnego – mówił Konefał.