31.03.2018 10:00 2 Kwt/UCK Gdańsk

Po raz pierwszy zoperowali serce pacjentki w ciąży

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Lekarze z gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego musieli podołać trudnemu zadaniu – przeprowadzić pionierską operację na otwartym sercu u pacjentki w ciąży. Kobieta miała wrodzoną wadę serca, a na tydzień przed planowaną operacją okazało się, że zaszła w ciążę. Ze względu na realne zagrożenie życia, nie można było odroczyć zabiegu. Na szczęście, cała historia zakończyła się szczęśliwie.

Pani Dominika miała 28 lat, gdy zgłosiła się do UCK z powodów wystąpienia objawów ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej. Cierpiała na poważną wadę wrodzoną, która polegała na rozszczepieniu przedniego płatka zastawki, co wywoływało jej masywną niedomykalność. Jak podkreślają lekarze, jest to bardzo rzadko spotykana nieprawidłowość.

Na tydzień przed terminem operacji okazało się, że pacjentka zaszła w ciążę. Zmieniło to zupełnie sytuację, musieliśmy odroczyć operację. Ryzyko było podwójne – wspomina dr Grzegorz Łaskawski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Niecodzienna sytuacja wymusiła podejście interdyscyplinarne, czyli ścisłą współpracę lekarzy różnych specjalizacji – kardiologa, kardiochirurga, anestezjologa, perfuzjonisty i położnika. Celem operacji była przede wszystkim naprawa zastawki, a zarazem uniknięcie konieczności jej wymiany. Oczywiście trzeba było również zadbać o stan zdrowie nienarodzonego dziecka.

Operację pod kierownictwem dr. Łaskawskiego przeprowadzono we wrześniu ubiegłego roku, w 17. tygodniu ciąży. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem. Warto nadmienić, że sama ciąża przebiegła bez powikłań, a obecnie pani Dominika jest już mamą zdrowej córeczki.

Niewiele ośrodków kardiochirurgicznych może pochwalić się dobrymi wynikami w operacjach tego typu wrodzonej wady serca. Operacje kardiochirurgiczne na otwartym sercu u pacjentek w ciąży są bardzo niebezpieczne i skomplikowane – informuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Była to pierwsza tego typu operacja w historii gdańskiej kardiochirurgii. Również doniesienia w specjalistycznej prasie medycznej na temat podobnych przypadków nie są zbyt liczne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...