17.11.2017 10:00 0 Redakcja
Lekarze przekonują, że najbardziej wartościowym pokarmem dla noworodków i niemowląt jest mleko wprost z piersi. Niestety, nie wszystkie matki mogą zapewnić je swoim dzieciom. Głównie z myślą o nich powstaje pierwszy na Pomorzu bank mleka kobiecego.
Wyjątkowa placówka ma działać w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni-Redłowie. Na jej stworzenie udało się pozyskać niemal 415 tysięcy złotych dotacji ze środków Ministerstwa Zdrowia. Pieniądze pochodzą z programu profilaktyki zdrowotnej „Za życiem na lata 2017–2021”.
W niektórych placówkach medycznych funkcjonują banki mleka. Są to małe laboratoria, które zajmują się pozyskiwaniem mleka kobiecego od dawczyń, a następnie jego bezpiecznym przechowywaniem i dystrybucją.
– Głównym celem powstania takiego miejsca jest zapewnienie dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy spółki Szpitale Pomorskie.
Do grupy takich dzieci zaliczają się m.in. wcześniaki lub noworodki z niską urodzeniową masą ciała (poniżej 2500 gramów), a także donoszone w stanie ciężkim. Co ważne, celem powstania banku mleka jest też pomoc matkom, u których istniała konieczność szybkiego zakończenia ciąży, ze względu na leczenie przeciwnowotworowe. To samo dotyczy kobiet po mastektomii.
Warto wspomnieć, że w ramach spółki Szpitale Pomorskie funkcjonują dwa szpitale, które prowadzą oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka – w gdyńskim szpitalu PCK oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.
– W swoich zasobach posiadają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka – dodaje Małgorzata Pisarewicz.
Bank mleka kobiecego będzie więc stanowił znaczące uzupełnienie opieki nad najmłodszymi pacjentami. W najbliższym czasie spółka Szpitale Pomorskie zawrze umowę o współpracy w zakresie udostępniania mleka ze szpitalami województwa pomorskiego.