17.10.2017 15:31 1 Redakcja/KWP Gdańsk
Ponad trzy lata trwała praca policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku nad rozpracowaniem grupy oszustów. Sprawa dotyczyła firmy Baltic Money, która oferowała łatwo dostępne kredyty o niskim oprocentowaniu. Łącznie 11 osób usłyszało zarzuty, za które grozi 15 lat więzienia.
Mechanizm działania oszustów był bardzo prosty – funkcjonowali na rynku tzw. chwilówek, oferując szybkie pożyczki gotówkowe. Dodatkową zachętą dla kredytobiorców miało być niskie oprocentowanie. Za rzekome przygotowanie umowy pobierali opłatę od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jak można się domyślić, swoim ofiarom nie wypłacali pieniędzy.
We wtorek 17 października Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku poinformowała o postawieniu zarzutów 11 osobom, które w latach 2011–2013 oszukały prawie tysiąc osób na kwotę przekraczającą 1,1 miliona złotych. Spółka działała na terenie całego kraju, między innymi w Gdyni oraz Gdańsku.
– Oszustw dokonywano pod pozorem prowadzonej działalności kredytowej, a umowy były tak skonstruowane, aby klienci nie mogli sprostać wymogom dotyczącym zabezpieczeń kredytowych. Wynikiem tego była utrata uiszczonych opłat wstępnych, które wynosiły nawet do kilku tysięcy złotych – informuje podkom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
W sprawie przesłuchano ponad pół tysiąca pokrzywdzonych osób i świadków. Na podstawie zabezpieczonej dokumentacji postawiono zarzuty 11 osobom, w tym prezesowi zarządu, udziałowcowi spółki, osobie prowadzącej księgowość oraz pracownikom poszczególnych oddziałów terenowych.
– Zarzuty w łącznej liczbie 402 czynów dotyczyły oszustw, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w zakresie objęcia kapitału zakładowego oraz ukrycia dokumentów dotyczących klientów spółki – dodaje Michał Sienkiewicz.
Na poczet grożących kar od sprawców zabezpieczono mienie w postaci pojazdów, lokali mieszkalnych oraz udziałów w innych spółkach. Za popełnione przestępstwa i zamysł utworzenia oraz prowadzenia parabankowej spółki pożyczkowej oszustom grozi do 15 lat pozbawienia wolności.