29.09.2017 14:45 0 SilesianSEO Artykuł sponsorowany

Praca biurowa na stojąco – światowe trendy w optymalizacji biura

Materiały promocyjne

Spędzanie pełnoetatowych ośmiu godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu w pozycji siedzącej może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Negatywne efekty długotrwałej pracy siedzącej można jednak próbować zniwelować.

Choć pozycja siedząca jest wygodniejsza (wykorzystujemy na nią mniej energii) i stabilniejsza, na dłuższą metę nie jest dla człowieka korzystna, w szczególności jeśli chodzi o ułożenie miednicy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dlatego nie tylko ciężka praca fizyczna, ale i „lekka” praca biurowa może nieść ze sobą różne nieprzyjemne dolegliwości, bóle i ogólne pogorszenie jakości życia.

Czy wygodnie zawsze znaczy dobrze?

Organizm człowieka jest w stanie szybko przystosować się do nowych warunków panujących w jego otoczeniu – a więc i do trwającej wiele godzin pracy siedzącej – ale nie oznacza to w żadnym razie, że jest to optymalna pozycja dla naszego ciała. Wśród dolegliwości i chorób spowodowanych długotrwałą pracą siedzącą badania wymieniają m.in. brak pobudzenia pracy naczyń krwionośnych, serca i płuc (co z kolei prowadzi do chorób układu krążenia i złej kondycji fizycznej), osłabienie układu mięśniowo-szkieletowego oraz deformacje kręgosłupa (który jest bardziej obciążony podczas siedzenia niż stania). Niestety wielu z nas jest w stanie potwierdzić to, opierając się na własnych doświadczeniach.

A jeśli jestem aktywny fizycznie?

Jak wynika z raportu Kantar TNS „Aktywność fizyczna Polaków 2017”, 30% naszych rodaków ćwiczy co najmniej trzy razy w tygodniu. Jednak nawet jeśli trenujesz częściej i dbasz o swoje zdrowie, może się to okazać niewystarczające – długotrwałe siedzenie, choć oczywiście mniej, szkodzi nawet wtedy, gdy poza godzinami pracy jesteś aktywny. 63% badanych ankietowanych na potrzeby raportu TNS wskazało, że rusza się dla zdrowia – warto jednak zadbać o nie także w godzinach pracy, a nie tylko poza nią.

Czy praca w pozycji siedzącej sprzyja efektywności?

Oprócz wspomnianych już negatywnych skutków zdrowotnych kolejnym minusem długotrwałego siedzenia jest spadek produktywności w pracy. Choć ergonomiczne krzesło biurowe i biurko są w stanie zniwelować wiele nieprzyjemnych skutków długotrwałego siedzenia, nie usuną ich w pełni.

Negatywne efekty długotrwałego siedzenia często są bagatelizowane, bo „przecież tak być musi”. A to nieprawda!

Jak temu zaradzić?

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest częsta zmiana pozycji ciała – i nie chodzi tu jedynie o „wiercenie się” na krześle. Najkorzystniejsze – oczywiście o ile umożliwia to specyfika pracy – jest wykonywanie obowiązków na przemian na stojąco i na siedząco.

By przestrzeń biurowa została optymalnie wykorzystana, a pracownik mógł wykonywać swoje zadania w komfortowym dla niego środowisku, warto rozważyć kupno biurek komputerowych z regulacją wysokości, oferowanych choćby przez firmę AJ Produkty. Z takich rozwiązań korzysta się nie od dziś w wielu miejscach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Zyska na tym zarówno pracownik, który będzie odczuwał większy komfort pracy oraz korzystne skutki zdrowotne, jak i pracodawca – dzięki zwiększeniu produktywności swojego pracownika.

Biurka regulowane posiadają zwykle duży zakres wysokości – od ok. 700 mm (czyli mniej więcej wysokości tradycyjnego biurka) do 1300 mm. Ustawia się je w wygodny sposób – regulowane są elektrycznie. Pozycję warto zmieniać co jedną, dwie godziny.

Biurka regulowane pozwolą na to, by zadbać o zdrowie pracownika i jego samopoczucie – a co za tym idzie także efektywność – oraz optymalnie i w kreatywny sposób wykorzystać przestrzeń biurową.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...