24.09.2017 19:00 1 Redakcja
Już w najbliższy piątek (29 września) na antenie Twojej Telewizji Morskiej po raz pierwszy zostanie wyemitowany film dokumentalny „Piaśnica. Golgota Pomorza”. Patronat honorowy nad filmem sprawują Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, i Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo.
O zbrodni w Piaśnicy powiedziano już wiele, ale ten bolesny temat na pewno nie został wyczerpany. Nadal wiele wątków tej tragedii pozostaje niejasnych; nie jest też znana dokładna liczba ofiar. Wciąż trzeba więc głośno mówić o tym akcie ludobójstwa i badać jego okoliczności.
Lasy Piaśnickie stały się podczas II wojny światowej największym i najbardziej znanym miejscem kaźni ludności Ziemi Wejherowskiej. W ramach hitlerowskiej akcji eksterminacyjnej o kryptonimie „Inteligencja” zgładzono kilkanaście tysięcy osób. Zbrodnia w Piaśnicy, określana również mianem „pomorskiego Katynia”, była częścią realizacji planów eksterminacji polskich elit.
Hitlerowscy okupanci wierzyli, że w ten sposób zniszczą tożsamość narodową Polaków i przekształcą społeczeństwo w bierną masę, w najlepszym służącą razie jako niewykwalifikowana siła robocza. Podobny był zamysł sowietów, którzy zgładzili polską inteligencję w Katyniu. Tę świadomość należy zachować dla przyszłych pokoleń. I taka idea przyświecała twórcom filmu „Piaśnica. Golgota Pomorza”.
Dokument przypomina też historię Wejherowa i okolic podczas okupacji niemieckiej oraz prezentuje organizacje i osoby stojące na straży pamięci narodowego sanktuarium w Lesie Piaśnickim. W filmie zabierają głos m.in. Elżbieta Grot z Muzeum Stutthof, Maciej Kurpiewski z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie czy ksiądz prałat Daniel Nowak, kapelan Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.
Warto, aby z filmem zapoznała się młodzież. Stanowi on wartościowe ostrzeżenie przed wojną i pogardą dla drugiego człowieka, która rodzi ekstremizm. Obraz zwraca też uwagę na działania społecznych i samorządowych podmiotów upamiętniających miejsce kaźni zwane Kaszubską Golgotą.
Film jest dziełem kilkuosobowej grupy dziennikarzy z Warszawy, społecznie zaangażowanych w przypominanie najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Premiera na antenie TTM w piątek 29 września o godzinie 18:00 i 22:00. Powtórną emisję dokumentu zaplanowano na sobotę 30 września (godz. 8:00 i 12:00).