16.09.2017 15:00 0 Redakcja/Wejherowo.pl
Świetlice, parki czy modernizacje ulic – to tylko niektóre projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na Pomorzu. Od 18 września mieszkańcy zadecydują, na co wydać publiczne pieniądze.
Od poniedziałku 18 września rusza trzecia edycja Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do głosowania są uprawnieni wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat. Będzie można oddać dwa głosy – po jednym na projekt inwestycyjny i nieinwestycyjny. Podobnie jak w ubiegłych latach, będzie można głosować drogą elektroniczną na stronie urzędu miasta. Osoby, które zechcą oddać swój głos w tradycyjny sposób, mogą to zrobić w kilku punktach Wejherowa, m.in. w kancelarii urzędu miejskiego.
Więcej na informacji na temat Budżetu Obywatelskiej, w tym pełną listę zatwierdzonych projektów, można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta.
W Rumi uroczystą inaugurację głosowania nad propozycjami do Budżetu Obywatelskiego również zaplanowano na poniedziałek 18 września. Uroczystość odbędzie się o godzinie 13:30 w Stacji Kultura (ul. Starowiejskiej 2). Wtedy też zostaną przedstawione szczegóły dotyczące tegorocznej edycji budżetu. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.
Władysławowo jest kolejnym miastem, w którym nad propozycjami do Budżetu Obywatelskiego można głosować od przyszłego poniedziałku. Głosowanie, które potrwa do 2 października, będzie miało zarówno formę elektroniczną, jak i tradycyjną, w wybranych punktach stacjonarnych. Swój głos można oddać maksymalnie na pięć propozycji. Aby uzyskać więcej informacji o głosowaniu i projektach, warto odwiedzić stronę internetową miasta.
Głosowanie w gminie Szemud potrwa w dniach 2–16 października. W tym roku na realizację zadań przeznaczono 100 tysięcy złotych. Weryfikacja projektów trwała od 1 do 11 września. Ogłoszenie wyników głosowania zaplanowano na koniec października. Szczegółowe informacje można znaleźć na tej stronie internetowej.
Jeśli chodzi o Puck, to inicjatywa zawsze jest realizowana w roku bieżącym. Oznacza to, że procedura III edycji Budżetu Obywatelskiego ruszy z początkiem 2018 roku.
W Gdyni do wydania w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie ponad 5,5 miliona złotych. Taką kwotę władze przeznaczyły na realizację pomysłów, które wygrają w głosowaniu rozpoczynającym się w poniedziałek 18 września.
– Głosowanie odbywać się będzie za pomocą strony (tam też dostępna jest lista zakwalifikowanych pomysłów - przyp. red.). Głosy będzie można oddawać z każdego urządzenia połączonego z internetem. Weryfikacja odbywać się będzie poprzez podanie numeru PESEL oraz imienia ojca – zachęca do udziału gdyński magistrat.
Co ciekawe, i rzadko spotykane w przypadku innych budżetów partycypacyjnych, w Gdyni w wyborze inwestycji wezmą udział nawet małe dzieci, o ile mają numery PESEL. Wyniki głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim zostaną ogłoszone 4 października.
W Gdańsku głosowanie nad Budżetem Obywatelskim potrwa od 18 września do 2 października. Zgłoszone projekty obejmują 34 dzielnice, a łączna suma zaplanowanych wydatków na projekty dzielnicowe wyniosła w tym roku 11,2 miliona złotych. Z kolei na propozycje ogólnomiejskie zarezerwowano 2,8 miliona złotych. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej miasta.
W Sopocie w bieżącej edycji Budżetu Obywatelskiego będą do wydania cztery miliony złotych. Podobnie jak w innych miastach regionu, głosowanie ruszy tutaj 18 września. Więcej informacji zamieszczono na stronie internetowej miasta.