13.08.2017 09:30 0 Redakcja
W całej Polsce funkcjonuje zaledwie kilkanaście leśnych przedszkoli. Dla porównania, w Niemczech jest ich około 1500. Mimo to idea leśnej edukacji cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców małych dzieci. Dzieje się tak między innymi w Trójmieście, stąd też pomysł na stworzenie drugiego oddziału Bazy Marzeń.
Wszystko zaczęło się w drugiej połowie 2016 roku, gdy pod skrzydłami fundacji Inspirja, społecznicy rozpoczęli projekt edukacyjny Baza Marzeń - trójmiejskie leśne przedszkole wolnych dzieci, w którym od początku starają się wcielać w życie przyświecające im ideały. Na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stworzyli wymarzoną przestrzeń.
Leśne przedszkole to miejsce, w którym dzieci większość czasu, niezależnie od pogody, spędzają na świeżym powietrzu, swobodnie się bawiąc i eksplorując otaczający je świat. Towarzyszą im w tym uważni i empatyczni opiekunowie.
Poza walorem, jaki stanowi możliwość spędzania w ciągu dnia jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, oferta edukacyjna leśnych przedszkoli jest szeroka. Ich twórcy w swej pracy czerpią inspiracje z różnych źródeł, m.in. z pedagogiki waldorfskiej, Montessori, edukacji demokratycznej, z pedagogiki przeżyć czy też z metodologii Waldkindergarten. Wszystko po to, by zapewnić podopiecznym jak najlepsze warunki rozwojowe.
– Choć w naszym kraju jest to nadal mało znana inicjatywa, to w Europie jest bardzo popularna. Doczekała się już wielu badań i opracowań naukowych oraz jest oceniana jako jedna z najlepszych form edukacji przedszkolnej służącej wszechstronnemu rozwojowi dziecka – wyjaśniają aktywistki. - Dla przykładu, w Niemczech jest około 1500 leśnych przedszkoli, przy czym w samym Berlinie mieści się ich około 20. Te liczby dają do myślenia i pokazują, jak wiele możemy jeszcze wspólnie zrobić – dodają.
Całoroczna, ogrzewana jurta okazała się nie tylko świetną bazą dla leśnego przedszkola, ale i fantastycznym miejscem na różnorodne spotkania, takie jak warsztaty, szkolenia czy kameralne koncerty.
W ciągu tego stosunkowo krótkiego czasu udało się im również zdobyć zainteresowanie sporej grupy osób, które chcą, by ich dzieci dołączyły do projektu lub pragną wziąć udział w organizowanych w jurcie spotkaniach bądź sami mają pomysł na takie spotkanie. Jednak obecna jurta jest już na to wszystko zbyt mała.
– Działając jako projekt edukacyjny, Baza Marzeń nie może liczyć na państwową subwencję, a wsparcie finansowe, które otrzymuje od rodziców, nie wystarcza na pokrycie kosztów takiej inwestycji – tłumaczą założycielki Bazy Marzeń.
Dzieje się tak, ponieważ leśne przedszkola formalnie nie są takimi placówkami, gdyż ich siedziby, choć stosowniejsze byłoby określenie - bazy, nie mieszczą się w budynku, tylko, wzorem tych z Zachodu, w namiotach sferycznych, jurtach mongolskich, domkach z gliny, barakowozach czy też w tipi. Nie spełniają przez to regulacji prawnych dotyczących przedszkoli w Polsce – nie przeszłyby pozytywnie wizyty sanepidu i straży pożarnej, co jest niezbędne do rejestracji przedszkola. Zatem są to projekty edukacyjne, którym nie przysługują subwencje z budżetu państwa, a przeważnie jedynym źródłem ich finansowania są pieniądze pochodzące z czesnego opłacanego przez rodziców.
Dlatego właśnie projekt fundacji Inspirja potrzebuje finansowego wsparcia. By je pozyskać, twórcy tego leśnego przedszkola zdecydowali się na przeprowadzenie akcji crowdfundingowej na platformie OdpalProjekt.pl.
– Bardzo ważne jest, by jak najwięcej osób dowiadywało się o tego rodzaju inicjatywach, aby coraz więcej powstawało tego typu projektów i w naturalnej konsekwencji wypuściło w świat jeszcze więcej podopiecznych, by ci z kolei mogli stanowić dowód na to, jak cenna jest tego rodzaju edukacja – podkreślają założycielki fundacji Inspirja.
Celem akcji crowdfundingowej fundacji Inspirja jest zakup jurty, która w ciągu dnia, od poniedziałku do piątku, między godziną 7:30 a 17:00, posłuży jako baza dla leśnego przedszkola, a popołudniami oraz w weekendy stanie się także nowym, alternatywnym miejscem różnorodnych warsztatów, szkoleń czy koncertów.
– Głęboko wierzymy, że dorastanie w takiej atmosferze pomoże dzieciom w przyszłości być prawdziwie szczęśliwymi, realizować marzenia, żyć w zgodzie ze sobą i zmieniać w swoim otoczeniu to, co warte jest zmiany – podsumowują twórczynie Bazy Marzeń.
Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup szkieletu jurty, powłokę razem z matą termoizolacyjną, drzwi, podłogę wraz z ociepleniem oraz piec typu "koza". W podziękowaniu za udzieloną pomoc społecznicy proponują przeróżne nagrody skierowane do dzieci, rodziców, ale też osób, które chcą wziąć udział w ciekawym wydarzeniu lub poszukują przestrzeni, by w niej przeprowadzić szkolenie czy warsztaty.
– Już wpłata 10 złotych to dołożenie cegiełki do rozwoju tego projektu, 30 złotych to możliwość udziału we wspólnym pikniku, a 150 złotych to okazja, by przeprowadzić własny, dwugodzinny warsztat w nowo wybudowanej jurcie - zachęcają aktywistki.
Więcej szczegółowych informacji o projekcie można uzyskać na stronie projektu, na Facebooku oraz pod adresem mailowym [email protected].