11.02.2017 15:00 0 Redakcja/powiat wejherowski
Od ponad roku powiat wejherowski zapewnia mieszkańcom dostęp do nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej w ośmiu punktach zlokalizowanych na terenie dziesięciu gmin powiatu. W tym czasie udzielono ponad 2 tys. porad prawnych. Pomoc skierowana jest m.in. do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, młodych, seniorów, kombatantów, weteranów czy posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Od 1 stycznia 2016 r., na terenie powiatu wejherowskiego, tak jak w całej Polsce, zaczęły działać punkty, w których gwarantowany jest nieodpłatny dostęp do porad prawnych. Zgodnie z zapisami ustawy z porad mogą skorzystać osoby, którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyznano świadczenie z pomocy społecznej, do 26. i po 65. roku życia, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, ofiary klęsk żywiołowych, a od stycznia br. także kobiety w ciąży.
W powiecie wejherowskim bezpłatna pomoc prawna udzielana jest w ośmiu punktach, które zostały usytuowane w każdej gminie powiatu.
– Po roku funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej widać, że zainteresowanie jest dosyć duże – mówi Jacek Thiel, etatowy członek zarządu powiatu wejherowskiego. – *Taka forma pomocy jest potrzebna, bo ze względów finansowych wiele osób z tej grupy uprzywilejowanej nie stać by było na poradę płatną, a tak mogą nieodpłatnie otrzymać pomoc i wskazówki dotyczące rozwiązania problemu. W 2017 roku punkty porad będą działały w tych samych lokalizacjach, więc zachęcam uprawnione osoby do korzystania z ich usług.
W ubiegłym roku na terenie powiatu wejherowskiego udzielono 2288 porad prawnych, w tym 479 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie, 413 w Gniewinie i Luzinie, 384 w Szemudzie i Lini, 320 w Rumi, 196 w Redzie, 184 w Powiatowy Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie, 165 w Choczewie i Łęczycach oraz 147 w Bolszewie.
Szczegółowe informacje dotyczące świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej dostępne są na stronie internetowej powiatu wejherowskiego.