30.01.2017 14:04 0 drag/ je/

'Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość' - GIS przestrzega przed używkami

pixabay.com

"Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość” - pod tym hasłem Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę młodzieży na negatywne skutki korzystania z używek.

Celem projektu ma być uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z uzależnienia od różnych substancji, pokazanie negatywnych skutków korzystania z używek oraz promocja zdrowego stylu życia. W ramach kampanii powstało 10 spotów wideo m.in. o tym, jak w rzeczywistości postrzegane są osoby nadużywające alkoholu, palacze i osoby zażywające narkotyki.

  • Pokazujemy nastolatkom, że rzeczywiste oddziaływanie używek na organizm i wizerunek towarzyski, w zderzeniu z wyobrażeniami, rozczarowuje, a zachowanie ich samych pod wpływem tych substancji często jest żenujące. Przede wszystkim chcemy przemówić do wyobraźni młodzieży, pozostawiając ich z refleksją, a nie gotową tezą – wyjaśnia dyrektor generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marcin Bombrych.

Ze styczniowych badań firmy Kantar Public (dawniej TNS Polska) wynika, że 90 proc. polskich nastolatków ma za sobą pierwsze doświadczenia z alkoholem, dwie trzecie przynajmniej raz w swoim życiu paliło papierosy, a co trzeci marihuanę i substancje podobne. Jednocześnie co drugi nastolatek żałuje swojego zachowania w trakcie imprezy.

  • Badania te pokazują, jak istotne jest podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży. Szukaliśmy sposobu na przekonanie nastolatków, że używki mogą być nie tylko groźne, ale wpływają na ich wizerunek w grupie rówieśniczej – komentuje Bombrych.

GIS uruchomił również stronę internetową www.melanz.tv. Nastolatki mogą na niej wypełnić test "Jakim typem melanżowicza jesteś?", który ma przekazać badanemu wiedzę o działaniu używek i negatywnych skutkach ich zażywania. Na stronie znajdują się też informacje na temat alkoholu, papierosów i narkotyków, a także dane kontaktowe organizacji zajmujących się profilaktyką uzależnień. W ramach kampanii zaplanowano również szereg działań dodatkowych, m.in. produkcję limitowanej linii odzieży.

Kampania jest adresowana także do rodziców, opiekunów i pedagogów. Przygotowano dla nich serię artykułów o tym jak rozmawiać z nastolatkami o używkach oraz jak rozpoznać pierwsze oznaki uzależnienia.

Kampania potrwa do końca marca 2017 r. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiej. Partnerem merytorycznym kampanii jest Fundacja Edukacji Społecznej. (PAP)


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...