Mało kto, rozpoczynając budowę domu ma świadomość, z iloma formalnościami przyjdzie mu się zmierzyć. Niestety jest to proces czasochłonny a uzyskanie pozwolenia, to tylko jeden z jego etapów. Jak długo więc trwają formalności, gdzie musimy udać się z wizytą? Dowiedz się z poniższego tekstu.
Zwykle pierwszą czynnością, jaką wykonuje potencjalny inwestor to wybór odpowiedniej oraz zakup działki budowlanej. Oczywiście samo posiadanie ziemi nie pozwala nam na budowę wymarzonego domu. Wcześniej należy udać się do Sądu Rejonowego celem sprawdzenia w księgach wieczystych prawnego stanu działki. Uzyskamy także informacje, kto jest właścicielem lub czy działka nie jest obciążona kredytem hipotecznym.
W planach zagospodarowania przestrzennego (Wydział Architektury Urzędu Gminy) sprawdzimy, jaki status ma nasza działka. Jeśli budowlane, cała procedura nie będzie skomplikowana. Za niewielką kwotę (50-100 zł) należy wypełnić wniosek o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.
Zanim zakupimy działkę, warto też sprawdzić, czy w okolicy nie są planowane inwestycje. Może się okazać, że idealne dla nas miejsce, oaza ciszy i spokoju zmieni się w tętniące życiem skupisko (np. centrum handlowe).
Warto też na tym etapie sprawdzić możliwość przyłączenia mediów (prąd, woda, gaz). Finalizacja zakupu odbywa się w oparciu o akt notarialny. I tu również ponosimy koszty związane z wynagrodzeniem dla notariusza, koszty sądowe oraz podatek od czynności cywilno-prawnych. Do kompletu potrzebne będą także wyrys z mapy ewidencyjnej gruntu, obrys budynku z planowanym usytuowaniem na działce a także rejestr gruntów dla działki własnej oraz sąsiedzkich.
Po załatwieniu formalności związanych z działką możemy wybrać projekt budowlany. Istnieją tu dwa rozwiązania. Projekt gotowy lub indywidualny. Zaletą tego pierwszego jest niewątpliwie niższa cena oraz dostępność niemal od ręki. Atutem jest też ogromny wybór oraz różnorodność projektów a przepiękne wizualizacje wprost zachęcają do zakupu. Istnieje również szansa, że w okolicy ktoś budował podobny dom i będzie można obejrzeć go na żywo oraz wymienić doświadczenia.
Wadą gotowych projektów jest to, że czasem trzeba przejrzeć kilkaset projektów, zanim trafi się na ten wymarzony, który będzie nam odpowiadał nie tylko pod względem estetyki ale też funkcjonalności. Gotowy projekt, choć zdecydowanie droższy będzie "szyty na miarę", czyli dostosowany nie tylko pod nas ale też konkretną działkę a ponadto nie będziemy musieli ponieść kosztów adaptacji.
Jeśli uda nam się skompletować wszystkie wymagane dokumenty, czyli: oświadczenie dotyczące warunków technicznych dostawy mediów, projektu domu oraz planu zagospodarowania przestrzennego możemy przystąpić do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Należy również pamiętać, aby do wniosku dołączyć oświadczenie, że jesteśmy uprawnieni do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Brak tego dokumentu spowoduje, że wniosek zostanie odrzucony.